Zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály tehdy spustilo vlny tsunami, které zasáhly čtrnáct států v oblasti Indického oceánu, usmrtily přes 230 000 lidí a zničily celé pobřežní komunity. Humanitární organizace ADRA Česká republika tehdy okamžitě reagovala, vyhlásila veřejnou sbírku a zahájila pomoc, která se stala největším humanitárním projektem v její historii.
Díky mimořádné solidaritě české veřejnosti se podařilo vybrat přes 120 milionů korun. Z toho téměř 50 milionů přišlo prostřednictvím dárcovských SMS DMS ASIE, které se v té době staly symbolem snadného a rychlého dárcovství. Tyto prostředky umožnily poskytnout okamžitou pomoc i realizovat dlouhodobé projekty obnovy v Indonésii, na Srí Lance, v Thajsku a Indii. ADRA zároveň zřizuje svou hlavní základnu v Ostravě, odkud bude koordinovat pomoc.
Největší projekty pomoc
Na Sumatře v Indonésii, kde tsunami srovnala se zemí přes 95 škol, ADRA pomohla například postavit a vybavit 52 vzdělávacích zařízení. Obnovu doprovázely i programy na zvýšení kvalifikace učitelů. Na Srí Lance zase vznikla Česká vesnice, v níž našlo nový domov 20 rodin, a byla obnovena výroba lodí, díky níž bylo vyrobeno na 100 rybářských plavidel nesoucích česká jména. Kromě toho zde ADRA financovala i výstavbu výstražných věží, díky nimž je možné takové vlny pozorovat s předstihem. V Thajsku pak ADRA postavila třeba mateřskou školu nesoucí jméno Jana Amose Komenského a na Andamanském souostroví zajistila zasaženým přístup k vodě a vzdělání.
„Pomoc zasaženým mohla přijít díky dárcům okamžitě,“ říká Radomír Špinka, ředitel ADRA ČR. „Nešlo jen o přístřeší, ale i o obnovení obživy a dlouhodobou podporu komunit, které přišly o všechno.“
Dědictví pomoci
Díky pomoci českých dárců se tisíce lidí vrátily k důstojnému životu. „Po tsunami jsme žili dva roky v dočasných přístřešcích,“ vzpomíná Violet ze Srí Lanky. „ADRA nám velmi pomohla i v dalších věcech, zapojili jsme se do projektu na rozjezd mikropodnikání a děti do vzdělávacího programu. Po tsunami nám ADRA pomohla zajistit si budoucnost,“ dodává.
Pro Adru představovalo tsunami také důležitý milník ve způsobu získávání finanční podpory. Díky silné medializaci dárcovské DMS se podařilo oslovit masy dárců. „Nabídli jsme lidem jednoduchý nástroj, který mohli hned použít,“ popisuje Vítězslav Vurst, tehdejší předseda správní rady Nadace ADRA. „Při vyhlášení sbírky po tsunami jsme využili předchozí zkušenosti a díky tomu se nám podařilo dostat déemesku do povědomí poměrně rychle.“
ADRA se po 20 letech stále věnuje humanitární i rozvojové pomoci, a to nejen ve světě, ale i doma. Toto výročí je příležitostí poděkovat všem, kteří tehdy přispěli, a připomenout, že solidarita je základním pilířem pomoci v krizích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist