Lékařská fakulta a Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy hrají klíčovou roli nejen ve vzdělávání budoucích zdravotnických odborníků, ale i ve vědecké činnosti. Zájem o nabízené studijní programy, ať už Farmacii, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství, Laboratorní diagnostiku ve zdravotnictví, Léčivé rostliny a nutraceutika, Všeobecné ošetřovatelství nebo Porodní asistenci, je mezi studenty dlouhodobě vysoký. Nicméně současnou nevýhodou obou fakult je rozptýlení výukových a vědeckých pracovišť v několika budovách po celém Hradci Králové. Řešením bude právě nový Kampus Univerzity Karlovy, který vyrůstá ve Zborovské ulici.
Nový Kampus Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Výstavba nového společného kampusu je dlouhodobým cílem nejen obou fakult, ale i vedení UK. „MEPHARED 2 je jedním z nejvýznamnějších investičních projektů Univerzity Karlovy poslední doby. S radostí pozoruji růst stavby, která zastřeší a účelně prováže vysokoškolské studium a akademickou vědu. Právě propojování a kontinuita obou zásadních pilířů univerzity nás opět posune dál směrem k vysoce kvalitnímu vzdělávání a inovacím na vědeckém poli,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D.
Spojením s již realizovanou první částí kampusu vznikne jedinečné centrum pro vzdělávání, výzkum a vývoj ve farmaceutických a medicínských vědách. Blízkost Fakultní nemocnice Hradec Králové usnadní propojení teoretické výuky s klinickou praxí. Zjednoduší se rovněž spolupráce s Vojenskou lékařskou fakultou Univerzity obrany, jejíž studenti současně studují na Farmaceutické a/nebo Lékařské fakultě UK. Unikátní kampus, první tohoto typu v České republice, tak umožní organizačně i prostorově propojit výuku zdravotnických oborů. V rámci dostavby kampusu dojde k vybudování přes 40 tis. m2 čistých užitkových ploch pro výuku a výzkum spojený s výukou v jedné lokalitě. Celková užitková plocha bude více než 70 tis. m2.
„Letošní rok slaví Farmaceutická fakulta UK 55. výročí svého založení a těžko si mohla k tomuto výročí přát hezčí dárek. Dovolím si říct, že nám před očima doslova roste sen několika generací farmaceutů, studentů a zaměstnanců fakulty. Díky novému kampusu dostane fakulta tolik potřebné zázemí pro rozvoj kvalitní výuky, výzkumu a dalších společensky prospěšných aktivit, a to vše v těsné spolupráci se sesterskou Lékařskou fakultou v Hradci Králové. Když přičteme ještě sousední Vojenskou lékařskou fakultu Univerzity obrany a Fakultní nemocnici Hradec Králové, dostáváme zcela unikátní biomedicínský komplex, který z Hradce Králové vytvoří centrum špičkové výuky a výzkumu ve farmaceutických a lékařských vědách,“ sdělil doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D., děkan Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.
Výuková a výzkumná pracoviště budou umístěna ve větší Budově fakult, kde jsou navrženy nové posluchárny s nejmodernější audiovizuální technikou, seminární místnosti, studentské laboratoře a praktikárny, knihovna, ale také pitevny, vivárium, simulační centrum nebo lékárenský trenažér. V menší Centrální budově budou sídlit děkanáty a technické zázemí obou fakult, oddělení jazykové přípravy a stravovací zařízení.
„Dosažením dalšího milníku probíhající stavby jsme se opět významně posunuli v realizaci našeho snu, dostavby společného kampusu obou našich fakult. Dokončení stavby, resp. její kolaudace, je plánováno na červen 2026 a jednotlivé termíny jsou vzhledem k velikosti a technické složitosti díla velmi napjaté. Podle dosavadního tempa jsem ale přesvědčen, že bude stavba včas dokončena a předána v řádném termínu a že tak budeme schopni během následujících měsíců všechny naše výzkumné, výukové a administrativní provozy přestěhovat. Pevně věřím, že se nám povede akademický rok 2026/2027 zahájit již v novém. Vím, že je to úkol nelehký, vyžadující zapojení mnoha subjektů i všech našich zaměstnanců, ale výsledek bude stát za to,“ řekl prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D., děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové.
Dosažené milníky stavby
Stavba kampusu, která byla zahájena v srpnu 2023, běží dle schváleného harmonogramu. Práce na Centrální budově jsou dokonce v mírném předstihu.
Na obou budovách byla dokončena kompletní železobetonová konstrukce a aktuálně probíhá montáž sádrokartonových konstrukcí ve všech patrech. Montují se pásová okna a skla světlíků. Připravují se rasty dílčích částí fasády a staví se lešení pro její montáž. Postupně se v jednotlivých patrech pokládají kabelové rozvody silnoproudu, slaboproudu a elektrické požární signalizace. Probíhá montáž hrubých rozvodů vytápění a chlazení. Po obvodu objektů se postupně demontují a odvážejí larsenové pažnice a probíhají zpětné zásypy. Probíhá také betonáž opěrných stěn.
„Dnešní oslava glajchy je jedním z milníků v celém procesu realizace. Stavebně jsme sice dosáhli vrcholu kampusu, ale před námi je neméně stejně velký kus práce, kdy na řadu přijdou odborná řemesla a instalace technologií. Máme za sebou i řadu technických výzev, konkrétně přenesení tří nadzemních pater budovy pomocí předpjatých vazníků a táhel s rozponem 24,75 metru, což je pro představu délka tenisového dvorce. Tento způsob konstrukce nejenže umožňuje větší otevřenost prostoru, ale také splňuje náročné požadavky na statiku a estetiku budovy. Předpínání vazníků je technologie, která nám umožňuje dosahovat extrémních rozpětí při zachování stability a dlouhé životnosti. Tímto způsobem ukazujeme, jak moderní stavební techniky přinášejí nové možnosti v architektuře a designu,“ řekl JUDr. Robert Špott, MBA, jednatel a ředitel společnosti SYNER.
Oslava dosažení nejvyššího bodu stavby
Dosažení nejvyššího bodu hrubé stavby obvykle provází tradiční slavnostní ceremoniál spojený s připevněním vyzdobeného stromku, „glajchy“, na střechu. Tradice byla dodržena i v případě stavby Kampusu UK.
V rámci této slavnostní události si hosté za doprovodu stavařů prošli hrubou stavbu kampusu. Na vystavených vizualizacích si mohli prohlédnout plánovanou finální podobu interiérů a srovnat s aktuálním stavem. Zkušení průvodci jim poskytli výklad o průběhu prací.
„Oslava dosažení nejvyššího bodu stavby, nebo také jinak dokončení hrubé stavby, tzv. glajcha, je pro nás stavaře významný milník v postupu výstavby a znamením toho, že vše jde dle naplánovaného harmonogramu. Podařilo se nám dokončit železobetonové konstrukce objektů Centrální budovy, Budovy fakult, zásobovacích dvorů, mostů pro vozidla a pěší. Nyní probíhají intenzivní práce na uzavření objektů, tedy střešního pláště a fasád, a dále pak veškeré hrubé rozvody TZB. V roce 2025 by měly probíhat kompletace na všech stavebních objektech a vše směřovat k dokončení v roce 2026, čemuž nyní opravdu nic nebrání a za to jsem opravdu rád. Dík patří všem zúčastněným, jak dělníkům, technikům, tak i zástupcům investora, protože rozsah tohoto projektu, který je jedním z největších aktuálních projektů na českém stavebním trhu, je pro spoustu z nás něčím novým a obohacujícím,“ uvedl Ing. Radek Mrázek, MBA, generální ředitel společnosti BAK.
Financování stavby
Výstavba obou budov Kampusu UK je financována z několika zdrojů – z národního programu MŠMT, z dotačních zdrojů EU Národního plánu obnovy a z prostředků obou fakult a Univerzity Karlovy. Souhrnně za obě budovy byly do konce října 2024 fakturovány stavební práce za téměř 1,4 mld. Kč bez DPH, tedy 28 % z celkové hodnoty stavebních prací.
Projekt Kampusu UK se dále uchází o podporu z prostředků Operačního programu Jan Amos Komenský (ERDF kvalita), které budou využity na pořízení vnitřního vybavení obou budov.
Za pomoci regionálních zdrojů jsou budovány příjezdové komunikace budov Kampusu UK, konkrétně odbočovací pruh ze Zborovské ulice a chodník s cyklostezkou.
Harmonogram dokončení
Podstatná část stavebních prací bude dokončena během roku 2025, zaregulování technologií a provádění technických zkoušek bude probíhat na jaře 2026. V tu dobu se bude usilovně pracovat na kompletaci dokumentace pro provedení kolaudace, které musí být dosaženo dle dotačních podmínek do konce června 2026.
Fakulty však musí do té doby zrealizovat ještě řadu veřejných zakázek na vnitřní vybavení prostor. Veřejná zakázka na laboratorní vybavení je již vyhlášena. Chystají se veřejné zakázky na audiovizuální techniku, aktivní prvky, nelaboratorní vybavení do výukových prostor a zasedacích místností.
Léto 2026 bude velmi hektické. Obě fakulty se budou seznamovat s novými prostory, do kterých budou postupně přesouvat vybavení a veškeré aktivity ze stávajících budov tak, aby akademický rok 2026/2027 již probíhal v nových prostorách.
Kampus Univerzity Karlovy v Hradci Králové bude po dokončení v roce 2026 výjimečnou stavbou svého druhu.
Web Kampusu Univerzity Karlovy: www.kampushk.cuni.cz
Vizualizace budoucí podoby Kampusu UK (autor: Bogle Architects s.r.o.) jsou k dispozici ke stažení zde.
Farmaceutická fakulta v Hradci Králové
Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy si letos připomíná 55. výročí svého vzniku v roce 1969. Nabízí řadu atraktivních studijních možností, v češtině je to magisterský program Farmacie, bakalářský program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví v prezenční nebo kombinované formě a navazující magisterský program Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Nově otevírá bakalářský studijní program Léčivé rostliny a nutraceutika. V angličtině je možné studovat magisterské programy Pharmacy a Pharmaceutical Sciences. Na fakultě studuje v pregraduálním studiu zhruba 1 400 studentů. Pro výuku studentů fakulta využívá také vlastní Zahradu léčivých rostlin. V doktorském (Ph.D.) studiu je otevřeno 20 studijních programů. Farmaceutická fakulta UK je zároveň špičkovým výzkumným pracovištěm, patří mezi vědecky nejkvalitnější fakulty Univerzity Karlovy. Farmacie a farmakologie na Univerzitě Karlově se v žebříčku nejlepších univerzit „QS World University Ranking 2023 by subject“ umístila na děleném 151.-200. místě na světě.
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Lékařská fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy patří mezi nejlepší vzdělávací a výzkumné instituce v oboru lékařství v České republice. Vzdělává studenty v magisterských programech Všeobecné lékařství a Zubní lékařství v českém i anglickém jazyce a v bakalářských studijních programech Všeobecné ošetřovatelství a Porodní asistence. Na fakultě studuje ve všech studijních programech více než 1 800 studentů, z nichž asi pětina tvoří zahraniční posluchači. Každoročně na LF HK absolvuje více než 240 nových lékařů. Lékařům fakulta nabízí programy v rámci specializačního vzdělávání, dále programy pro zájemce o celoživotní vzdělávání a více než čtyřicet doktorských studijních programů. Fakulta se také věnuje biomedicínskému a klinickému výzkumu. Výuka a výzkum probíhají na 11 teoretických ústavech LF HK a 32 klinických pracovištích sdílených s Fakultní nemocnicí Hradec Králové.
Kampus Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Projekt MEPHARED 2 navazuje na stavbu MEPHARED 1, která byla dokončena v roce 2015. Cílem projektu je přispět ke zvýšení počtu a kvality pracovníků pro výzkum a vývoj v oblasti lékařství, farmacie a dalších biomedicínských věd a pro všechny druhy poskytované zdravotní péče obyvatelům ČR. Definovaného cíle lze dosáhnout především zatraktivněním a zkvalitněním vzdělávací a výzkumné činnosti obou fakult, což představuje hlavní účel tohoto projektu. V rámci dostavby kampusu dojde k vybudování přes 40 tis. m2 čistých užitkových ploch pro výuku a výzkum a celkem přes 70 tis. m2 užitkové plochy v jedné lokalitě. Spojením s již realizovanou první části Kampusu UK se tak vytvoří jedinečné vzdělávací a výzkumné centrum, první takového typu v České republice, integrující výuku, výzkum a vývoj v lékařské a farmaceutické oblasti s přímým napojením na klinickou praxi v bezprostředně sousedící Fakultní nemocnicí Hradec Králové a Vojenskou lékařskou fakultou Univerzity obrany, jejíž studenti současně studují na Farmaceutické a/nebo Lékařské fakultě UK.
Stavební náklady Centrální budovy činí necelých 900 mil. Kč včetně DPH, stavební náklady Budovy fakult dosáhnou hodnoty 5,2 mld. Kč včetně DPH. Dále bude pořízeno vybavení v hodnotě cca 1 mld. Kč včetně DPH. Centrální budova bude financována z programu MŠMT 133 240 Rozvoj a obnova materiálně technické základny lékařských a pedagogických fakult veřejných vysokých škol. Budova fakult se uchází o finanční podporu v rámci Národního plánu obnovy, komponenty 3.2 Adaptace kapacity a zaměření školních programů – část 3.2.4 Investice do rozvoje vybraných klíčových akademických pracovišť. S ohledem na aktuální výši získaných a přislíbených dotačních prostředků se Univerzita Karlova a její hradecké fakulty budou podílet na financování realizace výstavby a pořízení vybavení částkou zhruba ve výši 2 mld. Kč.
Autorem návrhu stavby a projektové dokumentace je společnost Bogle Architects s.r.o. Generálním dodavatelem stavby je sdružení stavebních firem BAK stavební společnost, a.s., a SYNER, s.r.o.
Univerzita Karlova
- založena v roce 1348
- 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni)
- 8 800 zaměstnankyň a zaměstnanců
- 51 000 studentek a studentů
- 8 000 absolventek a absolventů ročně
- 16 000 účastnic a účastníků kurzů celoživotního vzdělávání ročně
- 79. místo v žebříčku QS World University Rankings: Europe 2024
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist