V rámci renovace unikátní hodinové věže byly vyměněny nohy včetně obloukových částí a horní vyhlídky. Nyní se 26 tun vážící věž vrátila na Průmyslový palác, následovat bude ještě instalace zdobných kovových prvků. Naopak hodinový stroj se do věže vrátí až příští rok po dokončení zasklení věže a oplechování. Navíc bude nově věž zdobit ještě svatováclavská koruna, kterou vyrábí firma Profikov. Vysoká by měla být zhruba pět metrů a vážit má 400 kilogramů. Její osazení se předpokládá koncem letošního roku.
„Původně jsme počítali s dokončením v roce 2025, ovšem po odkrytí základů, podlah a podhledů pravého křídla se ukázalo, že reálný technický stav si vyžaduje rozsáhlejší rekonstrukci, než bylo možné před zahájením prací předpokládat. Realistický termín dokončení je nyní v roce 2026,” uvádí radní hl. m. Prahy pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.
„Jsem nesmírně rád, že obnova Průmyslového paláce úspěšně pokračuje. Následky ničivého požáru z roku 2008 se nám tak daří dlouhodobě odpovědně napravovat. Těším se, že tento historický pražský skvost z konce 19. století obnovíme v plné původní podobě a brzy úspěšně otevřeme dle plánu,” říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Jiří Pospíšil.
Obnova hodinové věže trvala průběžně poslední dva roky. Po kompletním odstrojení byla nejprve v ateliérech vyrobena část nového pasířského oplechování a zbylé části byly restaurovány. Součástí prací byla i výroba nových kovových ciferníků dle historické předlohy, repase hodinového stroje, nové zasklení z bezpečnostního skla nebo výroba nových vitráží. Samotná ocelová konstrukce byla opískována, detailně prohlédnuta, zesílena a sanována, poté byla opatřena čtyřvrstvým nátěrem. V neposlední řadě budou také nahrazeny degradované dřevěné podlahy věže za nové.
„Dnes jsme byli svědky dalšího historického milníku nejen co se týče samotného Průmyslového paláce, ale i celého Výstaviště, jehož je dominantou. Protože jestli že jsme zhruba před dvěma lety při sledování sundávání hodinové věže stáli vedle prázdné plochy s vykopanými základy u levého křídla paláce, dnes je pohled už docela jiný, a i běžní návštěvníci Výstaviště denně vidí, jak moc celá stavba pokročila vpřed. Dnes již prakticky stojí celá ocelová konstrukce vyhořelého levého křídla, a když pak vidíme i návrat hodinové věže, je jasné, že práce na paláci jdou do své další, finální fáze, z čehož máme, věřím, všichni upřímnou radost,“ komentuje návrat hodinové věže na palác Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.
Pro úspěšný návrat věže na své původní místo bylo nejprve mimo jiné nutné zesílit pomocnou závěsnou konstrukci, doplnit naváděcí plechy pro osazení věže nebo sanovat a zpětně namontovat centrální točité schodiště. Samotný přesun byl naplánován tak, že nejprve byla věž snesena z podpůrné konstrukce, vedle ní těsně nad zemí byla osazena lany a byla zaměřena geometrie. Poté se hodinová věž vyzdvihla do pozice na střeše, kdy samotný zdvih nad střechu trval zhruba 15 minut a následovalo spouštění do finální pozice.
Poslední fází náročného úkolu je připevnění věže, kdy po osazení, zaměření a přesném vyrovnání začne montážní svařování. Tyto práce jsou naplánovány až do úterního večera, kdy bude věž odvázána z jeřábu.
„Přesun hodinové věže představuje jeden z důležitých momentů v rekonstrukci Průmyslového paláce. Bylo potřeba precizně připravit zárodky nohou na střešní vazbě a transportní kříž a pečlivě sladit práci mnoha lidí i mechanizace, aby vše proběhlo bezpečně a bez komplikací. Nyní můžeme s jistotou říct, že věž je zpět na svém místě, a my se můžeme soustředit na instalaci velkého množství zdobných prvků. Rád bych poděkoval všem, kteří přispěli ke zdárnému průběhu této operace," uvedl David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem zhotovitelského sdružení, jehož dalšími členy jsou firmy AVERS, SYNER a Metrostav.
Aktuálně se na Průmyslový palác také vrací velké množství zdobných prvků. Zásadní pro podobu obnovovaného objektu jsou zejména vitráže, jejichž celková plocha je 2 256 m2, což zhruba odpovídá ploše dvou hokejových kluzišť. Dohromady se jedná o 5 023 skleněných výplní složených z celkového počtu 107 700 jednotlivých skel vsazených do olověné osnovy. Renovace vitráží v Kolektiv Ateliers, na které se podílelo 20 osob pod dohledem několika restaurátorů, trvala dva roky a jižní část bude dokončována ještě přes zimu.
Malované vitráže do štítů bočních lodí pak budou vráceny v průběhu příštího roku. Každý odstín konkrétní barevnosti procházel vzorkováním pod dohledem památkářů a teprve poté byl zařazen do výroby.
Renovace pasířských prvků, které se nacházejí na stropě střední haly, hodinové věži nebo například na čtyřech věžích střední haly, se uskutečnila zhruba v 10 dílnách, kde se na práci podílelo kolem 50 osob. Aktuálně se prvky postupně vracejí na své původní místo. Palác pak obohatí i prvky, které byly odstraněny v rámci přeměn paláce už v dřívějších dobách a budou zde tak nově oproti stavu před rekonstrukcí. Jedná se například o svatováclavskou korunu nebo centrální erb.
V novém už je také malovaný strop v hlavní lodi, který zabírá plochu 2 737 m2. Celkem prošlo rukama restaurátorů 77 polí, kdy jedno pole zahrnuje 16 prken, celkem tedy 1232 prken. Zajímavostí je, že oproti dosavadní barevnosti se obnovuje modrá barva v částech koruny, která byla objevena při průzkumu starších barevných vrstev.
V rámci relé rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti se za poslední půlrok podařilo vybudovat kompletní ocelovou konstrukci a železobetonové obvodové stěny na levém křídle, zahájit rekonstrukci střechy na pravém křídle a poloviny střechy střední haly a levého křídla, dále vystrojit a zakrýt polovinu instalačních kanálů ve střední hale, dokončit podkladní betony ve střední lodi pravého křídla anebo dokončit podzemní strojovnu za pravým křídlem.
„Tento akt je významným milníkem celé rekonstrukce. Vnímám hodinovou věž jako symbol Průmyslového paláce a jsem rád, že je opět na svém místě. Je úžasné vidět, jak celý historický objekt získává výrazné kontury včetně zcela nového levého křídla, kde nyní probíhá montáž střešní konstrukce o ploše 5200 m² z čehož 1200 m² tvoří skleněné světlíky,“ doplnil jednatel stavební společnosti SYNER Robert Špott.
Naopak ve výhledu hlavních prací do konce letošního roku je dokončení střech levého křídla a střední haly, montáž strojoven v suterénu levého křídla a v přístavbě pravého křídla, demontáž lešení s dokončením prací v severní polovině střední haly a také demontáž jednoho ze tří věžových jeřábů. Předpoklad dokončení veškerých prací je v červnu 2026.
Aktuální fotografie a videa jsou k dispozici na: presskit Průmyslový palác.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist