Květen přinesl vynikající čísla pro české hotely a navázal na vrcholné (předcovidové) roky 2018, 2019, kdy Česká republika byla významným evropským turistickým hráčem, jasným lídrem východní Evropy a Praha útočila na turistické giganty jako Vídeň, Řím nebo Londýn. Pozitivní je zejména trend: zatímco celoevropské tržby vzrostly meziročně o 6,5 %, Česká republika má po Turecku nejvyšší nárůst (18,3 %), čemuž kromě Ruska, sekunduje už jen Španělsko a částečně Polsko.  (Více v tabulce).

 

„Výsledky května jsou fantastické,“ neskrývá uspokojení Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels, která v roce 2023 ubytovala 1,5 milionů hostů, a dodává: „Na druhou stranu, květen byl měsíc mistrovství světa v hokeji, velkých koncertů Rammstein a dalších akcí, což výsledky lehce pozitivně zkresluje. Ale potvrdil se jak rostoucí trend uplynulého půl roku, tak změna chování lidí, kde pozorujeme, že hosté poslední dobou daleko více cestují v souvislosti s akcemi než jen chozením po památkách. Dobrou zprávou je, že výrazně přibývá Čechů, což nadcházející Sokolský slet jistě ještě podtrhne. Jsou to naši nejmilejší hosté (koneckonců jsme ryze česká hotelová skupina).“


Průměrné ceny pokojů v Praze už atakují 4 tisíce korun

Za nárůstem Českého trhu není ani tak obsazenost hotelů, ale rychlý růst cen pokojů.  Praha už sice z tohoto hlediska překonala Vídeň i Berlín, ale na evropské giganty (např. Řím, Paříž) se stále dívá z velkého odstupu. Zaostávání v cenách za bohatými západními státy je ovšem i naší výhodou, Praha totiž stále poskytuje velmi dobrý poměr cena/kvalita. Evropa je drahá a ještě zvyšuje ceny, navíc slábnoucí kurz koruny přináší pro cizince dostupnější dovolenou v ČR.

 

Letní sezóna by mohla příjemně překvapit

A jaké bude léto? „Hotely se rychle plní, v Praze je prodáno již přes 50 % kapacity a zbytek se rychle doprodá,“ predikuje Jaroslav Svoboda. „Významným trendem je totiž také to, že lidé čím dál více rezervují pobyty na poslední chvíli. Proto mohu konstatovat, že město bude v létě praskat ve švech.“

 

Květen 2024 obsazenost hotelů a tržby           srovnání  Květen 2024 vs Květen 2023

 

Occ %

Tržby na pokoj a noc (REVPAR)

% změna 2024/2023

2024

Occ.

REVPAR

Česká republika

76,4

104,69

+4,6%

+18,3%

Evropa

73,7

114,00

+2,0%

+6,5%

Rakousko

74,3

98,80

+1,2%

+4,3%

Itálie

77,6

195,72

+2,6%

+10,8%

Polsko

71,8

68,74

+5,6%

+15,3%

Maďarsko

76,3

93,75

+7,0%

+6,8%

Occ% je průměrná obsazenost pokojů, Tržby na pokoj a noc jsou v eurech

Meziměsíční srovnání

Květen je vrchol turistické sezóny. Dlouhé roky to býval nejlepší měsíc roku, v posledních letech, díky čím dál populárnějším vánočním trhům – se vrcholu dosahuje v prosinci. Letošní květen podpořily významné akce jak tradiční (Pražské Jaro), tak unikátní (MS v hokeji; několik velkých koncertů).
Graf jinak dobře ukazuje vývoj turismu během uplynulých dvou let.

Tisková zpráva

Tisková zpráva

O STR: Smith Travel Research, americká společnost dříve známá jako STR, poskytuje tržní údaje o hotelovém průmyslu po celém světě. V současné době sleduje více než 60 000 hotelů s více než 8 miliony pokojů. Mezi českými hoteliéry jde o nejznámější nástroj pro porovnávání výsledků. V České republice STR sleduje 19,5 tisíce hotelových pokojů (tedy zhruba třetinu celkové kapacity), ovšem v segmentu lepších hotelů podíl výrazně roste. Například v Praze se již blíž polovině. Výhodou je také především měsíční báze vyhodnocení, což je třikrát aktuálnější než ČSÚ, a relevantní data o cenách pokoje a obsazenosti opřená o celosvětově prověřenou metodiku.

https://str.com/

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist