Játra, největší vnitřní orgán, zajišťují pro organismus více než 500 životně důležitých funkcí. Detoxikují organismus, regulují metabolismus, ukládají vitamíny a minerály a produkují bílkoviny nutné pro srážení krve a imunitní systém. Zdravá játra jsou tedy nezbytná pro celkové zdraví a pohodu. V důsledku nezdravého životního stylu čelí Česká republika zvýšenému výskytu obezity a s ní souvisejícími jaterními problémy.

Ztukovatělá játra - skrytá hrozba pro zdraví

Počet jaterních chorob, z nichž je nejčastější ztukovatění jater, však roste a v jejich důsledku celosvětově umírají až 2 miliony lidí ročně. Chorobou MAFLD, ztukovatěním jater spojeným s metabolickou dysfunkcí, trpí bezmála 4 z 10 dospělých1, 2.

Výsledky projektu Sirius4 ze Slovenska však naznačují, že v některých zemích může být prevalence MAFLD ještě mnohem vyšší. Screening zaměřený na chronická onemocnění jater tu v letech 2022-2023 ukázal, že se ztukovatění jater vyskytuje až u 50 % dospělých. Mezi rizikové faktory jaterních onemocnění patří hlavně obezita, diabetes 2. typu, kardiovaskulární choroby včetně hypertenze, sedavý způsob života, nezdravá strava a nadměrná konzumace alkoholu. MAFLD se vyskytuje u až 60 % lidí trpících diabetem 2. typu a až u 90 % obézních. Tato data ukazují, jak důležitý je rozsáhlý screening populace ohrožené jaterními problémy.

Včasná detekce je klíčová

Játra se vyznačují velkou regenerační schopností a pokud se jejich poškození včas diagnostikuje a začne léčit, je možné zabránit další progresi onemocnění a zvrátit jeho průběh. Jedním z prvních příznaků, že je s našimi játry něco v nepořádku, může být dlouhodobá únava a ztráta energie. Bohužel, ztukovatělá játra se častěji projevují až v pokročilých stadiích a nezřídka mohou vést k nevratnému poškození v podobě fibrózy nebo cirhózy.

Včasná diagnostika onemocnění jater je klíčová pro zahájení účinné léčby a prevenci dalších komplikací. Problém nicméně spočívá ve skutečnosti, že většina postižených nemá žádné zjevné příznaky1,” konstatuje MUDr. Miroslav Chmel, Medical Manager CZ&SK společnosti SANOFI Consumer Healthcare.

Nejčastější příznaky onemocnění jater

  • Neustálá únava a ztráta energie
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost a zvracení
  • Bolest břicha na pravé straně pod žebry
  • Nažloutlé bělmo očí, kůže a sliznice
  • Svědění kůže
  • Tmavá moč
  • Bledá stolice

 

Essentia Check - rychlá a snadná cesta ke včasné diagnóze

Essentia Check je jednoduchý a rychlý způsob detekce pacientů s potencionálním rizikem poškození jater. Samotest může být proveden v pohodlí domova nebo kdekoliv jinde. Balení obsahuje testovací sadu pro provedení samodiagnostického rychlotestu a výsledky jsou k dispozici do 10 minut.

Jak Essentia Check funguje? Jaterní enzymy zvané transaminázy ALT a AST se do krve uvolňují z jater v důsledku jejich poškození nebo onemocnění. Samodiagnostický rychlotest detekuje zvýšené hladiny těchto transamináz ze vzorku kapilární krve získaného píchnutím do prstu. Koncentrace AST a/nebo ALT vyšší než 80 IU/I pak může indikovat poškození jater5.

 Essentia Check

Lékař určí přesnou diagnózu i nejvhodnější léčbu

Jak ale zdůrazňuje MUDr. Chmel, samotest od společnosti Sanofi je jen prvním krokem. „Pokud si pacient s pomocí testu Essentia Check zjistí zvýšené hladiny jaterních enzymů, je důležité co nejdřív navštívit lékaře, který provede další vyšetření a stanoví přesnou diagnózu. Jen tak může být zahájena ta nejúčinnější léčba.”

Játra jsou pro naše zdraví nezbytná, ztukovatělá játra se však stávají stále častějším problémem, který může vést k vážným komplikacím. Nový samotest Essentia Check umožňuje zjistit, zda má pacient zvýšené hladiny jaterních enzymů, které mohou indikovat poškození jater. Díky tomu může Essentia Check významně přispět ke screeningu populace ohrožené jaterními problémy, kterých si většina pacientů není vědoma a jež jsou na vzestupu.

 

Essentia Check je diagnostický zdravotnický prostředek in vitro. Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání.

MAT-CZ-2400563 – 1.0 – 06/2024

Zdroje:

1: Yuan Q, et al. Int J Environ Res Public Health. 2022;19(4):2096

2: Chan KE, et al. J Clin Endocrinol Metab. 2022;107(9):2691-2700

3: Le M et al. Global NAFLD Prevalence: A Systematic Review and Meta-analysis. Clinical Gastroenterology and Hepatology. 2022. https://doi.org/10.1016/j.cgh.2021.12.002

4: SIRIUS Berme pečeň vážne [online] [cit.31-3-2023]: https://siriushepi.sk/

5: Podle mezinárodní referenční metody IFCC (Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny) Aithal GP, et. al. Clin Pharmacol Ther. 2011;89:806-815.

___________________________________________________________________________

O společnosti Sanofi

Jsme inovativní globální zdravotnická společnost vedená jedním cílem: Hledáme zázraky vědy, abychom zlepšili životy lidí. Náš tým ve více než 100 zemích se věnuje transformaci lékařské praxe tím, že se snaží proměnit nemožné v realitu. Poskytujeme možnosti léčby a život zachraňující vakcíny milionům lidí na celém světě, přičemž do středu našich ambicí klademe udržitelnost a sociální odpovědnost.

Sanofi je kotována na EURONEXT: SAN a NASDAQ: SNY.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist