V Česku je stále zhruba 150 tisíc domácností, které své domy vytápí starými neekologickými kotli na tuhá paliva (uhlí, brikety, koks) a jsou významnými znečišťovateli ovzduší. Tyto domácnosti, ale musí svůj zdroj vytápění řešit. Protože od 1. září tohoto roku bude v Česku platit zákaz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy.

Tepelná čerpadla technologicky reflektují současnou dobu

Karel Náprstek, jeden ze zakladatelů Woltair a expert, který se věnuje tepelným čerpadlům 15 let, přichází se sadou doporučení lidem, kteří se chystají na výměnu starého kotle za nový zdroj energie.

Lidé si mohou vybrat z několika potenciálních nových zdrojů energie pro svůj dům. Mají volbu mezi plynovým kotlem, elektrokotlem a nebo si vyberou tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo představuje nejmodernější zdroj energie pro rodinné domy a má oproti elektro kotlům a nebo plynovým kotlům tyto výhody: 

 • Tepelné čerpadlo je udržitelný zdroj energie a cesta k udržitelným budovám.
 • Tepelné čerpadlo technologicky reflektuje současnou dobu, může být součástí domácího energy hubu v kombinaci s fotovoltaikou, tato kombinace je jako zdroj energie nejvýhodnější.
 • Tepelné čerpadlo je dlouhodobě významný zdroj snižující energetickou náročnost každé domácnosti.
 • Tepelné čerpadlo lze používat kromě vytápění také na chlazení.
 • Plynové kotle jsou nestabilní zdroj, který nemá dlouhodobou budoucnost. V zemích EU se od plynových kotlů upouští a přestávají se instalovat do novostaveb.
 • Elektrokotel má sice nižší vstupní náklady, ale velmi vysokou cenu za provoz.

Lidé se také musí předem rozhodnout, jak chtějí tepelné čerpadlo využívat. Mohou si pořídit tepelné čerpadlo pouze na vytápění a nebo si mohou vybrat variantu tepelného čerpadla na vytápění a na ohřev vody.

Na co si dát během pořizování tepelného čerpadla pozor

Pořízení nového zdroje energie pro rodinné domy je větší investice z rodinného rozpočtu, proto doporučujeme pečlivě vybírat dodavatele zařízení i samotné instalace. Lze tak ušetřit významně nejen na počáteční investici, ale hlavně na provozních nákladech a také významně snížit dobu od poptávky po samotnou instalaci. Ta může být u různých dodavatelských firem rozdílná řádově v měsících. Nekalé praktiky některých firem působících na trhu tepelných čerpadel způsobují, že zákazníci mohou být s instalací zařízení často nespokojeni. Důvodem je obvykle špatné sladění čerpadla s domácností a chybně provedená instalace.

Nabídka na míru dané nemovitosti

Lidé by měli od firem dostat nabídku přímo ušitou na míru jejich domu tak, aby systém vytápění nebyl poddimenzovaný a nebo naopak příliš robustní. Některé dodavatelské společnosti na trhu totiž dávají zákazníkům na výběr jen několik možností z nichž ani jedna nemusí být pro jejich potřeby relevantní.

Woltair k tvorbě nabídky využívá pokročilých digitálních nástrojů. Zákazníci Woltair si tak mohou pořídit tepelné čerpadlo a nebo fotovoltaiku pro svůj dům doslova na pár kliků. Digitální prodej stojí zejména na unikátní chytré on-line kalkulačce, která je na webu Woltair a funguje jako srovnávač cen. Stačí do ní přes vložený formulář zadat pár údajů o dané nemovitosti a chytrá kalkulačka automaticky vygeneruje z více než 300 zařízení dostupných na trhu to nejefektivnější. Toto technické řešení, které je součástí technologického know-how Woltair, je unikátní v Evropě“, vysvětluje Karel Náprstek nejefektivnější cestu k tepelnému čerpadlu.

Rychlost realizace

Při podpisu smlouvy by si lidé měli ohlídat také čas kompletní realizace. Správný výběr tepelného čerpadla je věc jedna, ale samotná připravenost domu na instalaci je věc druhá. Lidé by tedy měli zakázku řešit s dostatečným časovým předstihem.

Díky digitálním a automatizovaným procesům obdrží zákazník Woltair finální návrh smlouvy do 2 pracovních dnů, což je velká výhoda, protože firmy finální nabídku běžně předkládají řádově v týdnech, čímž se výrazně prodlužuje celý proces od nákupu po dokončenou instalaci. Návrh smlouvy od Woltair je díky on-line zadaným parametrům každé nemovitosti tak přesný, že zákazníci Woltair neplatí žádné následné vícenáklady. Cena, kterou dostanou v nabídce je úplně přesná. V uživatelském on-line prostředí mají navíc zákazníci Woltair všechny termíny a náklady pod kontrolou“, vysvětluje Karel Náprstek rychlou cestu k tepelnému čerpadlu od Woltair.

Kdo bude tepelné čerpadlo instalovat?

Tepelné čerpadlo je sofistikovaná technologie. Proto je potřeba se také ptát, kdo jsou technici, kteří budou zakázku instalovat a jestli mají osvědčení a dostatečné zkušenosti.

Například Woltair má pečlivě vybranou síť certifikovaných a prověřených partnerských techniků-Woltair partnerů. Ti jsou rozeseti po celé republice a to znamená, že každý Woltair technik to má k zákazníkově instalaci obvykle méně než 50 kilometrů. Záleží mu tedy na tom, aby v jeho lokalitě odvedl dobrou práci a uspokojil své spoluobčany – zákazníky“, upřesňuje výhodu tepelného čerpadla od Woltair Karel Náprstek.

Kolik stojí tepelné čerpadlo?

Každá realizace se liší dle konkrétních parametrů domu a potřeb každé domácnosti. Průměrná cena za tepelné čerpadlo a jeho instalaci je kolem 300 tisíc korun. Všichni lidé mohou na tepelné čerpadlo čerpat státní dotace, nejčastěji se využívá Nová zelená úsporám a lidé si v ní mohou dosáhnout na průměrnou dotaci 100 tisíc korun. Vyjednání dotace dokáže každá kvalitní firma lidem v rámci zakázky zařídit.

Jak by měla být správná nabídka na tepelné čerpadlo vypracována?

Velmi důležitým aspektem, kterému je třeba věnovat pozornost při analýze nabídky, je to, zda jsou jasně definovány materiály a zboží, které budou použity pro instalaci, a zda není prostor pro použití levných a nekvalitních náhražek. Důležitá je také energetická třída spotřebiče, a to i s ohledem na výši dotace. Dále je v případě možností financování důležité analyzovat podmínky úvěru, s jakou úrokovou sazbou máme co do činění a zkontrolovat RPSN.

Jaké informace v nabídce by nás měly znepokojovat?

Některé společnosti uvádějí pouze model tepelného čerpadla, zatímco ostatní komponenty jsou popsány velmi obecně, což dává dostatečný prostor pro zneužití. Takové praktiky vedou k tomu, že je lze ve fázi připojení jakkoli zaměnit. Zákazník může výrobky neznat a není si jist jejich kvalitou.

Dalším problémem je, že v rámci jednoho modelu tepelného čerpadla někdy existuje několik verzí, např. pro vytápění, vytápění a chlazení, 1fázové nebo 3fázové. Bez podrobné specifikace se můžeme rozhodnout pro jednotku, která nebude splňovat naše očekávání. Navíc nabídka, která neobsahuje přesná a podrobná ustanovení pro provedení instalačních prací, se může ukázat jako zklamání pro investora ve fázi jejich realizace, což už je bohužel pozdě.

Jak by měla být správná nabídka vypracována?

Každá nabídka by měla být sestavena zcela individuálně. Takto k tomu přistupujeme i my ve společnosti Woltair, kdy nabídku připravujeme jak z hlediska výběru samotné jednotky, tak i doplňkových služeb, jako jsou: vybudování základu pro tepelné čerpadlo, vyřezání a demontáž starého zdroje tepla, pojistná smlouva nebo systém proti zamrznutí v případě monoblokových tepelných čerpadel. Mezi klíčové komponenty patří informace o výrobci a modelu. Neuvádíme například obecné informace o 100litrovém zásobníku, ale konkrétní model s výrobcem. Woltair je jediná společnost na trhu, která takto podrobně prezentuje nabídku. Díky našemu obchodnímu modelu na trhu máme v nabídce všechny významné výrobce tepelných čerpadel a také náš vlastní model WLTR. Díky tak širokému sortimentu zařízení máme jistotu, že naše nabídka je vždy přizpůsobena potřebám zákazníka a podmínkám nemovitosti.

Lidé by měli dbát na to, aby v nabídce na tepelné čerpadlo a jeho instalaci byly definované základní parametry jako jsou rozsah dodávky a práce, které budou provedeny, jasné a transparentní informace o konečné ceně a platební podmínky a termín dokončení“, upozorňuje Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla z Woltair, který má s tepelnými čerpadly 15 leté zkušenosti.

 

Woltair Group

Posláním Woltair je urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie v segmentu domácností. Firma působí jako marketplace a nabízí zdaleka největší výběr zařízení a řešení pro tepelná čerpadla a fotovoltaiku v rámci Evropy. Zároveň pomocí nezávislé SaaS platformy Superfix zvyšuje zásadním způsobem produktivitu techniků. Od svého založení obsloužil Woltair více než 4 000 zákazníků a podle odhadů ušetřil z ovzduší téměř 20 tun emisí CO2.

Společnost založili v roce 2018 pod názvem Topíte.cz Daniel Helcl, Karel Náprstek a Jiří Švéda. V roce 2021 se firma přejmenovala na Woltair a dnes působí kromě Česka také v Polsku, Německu a Itálii. Mezi její investory se řadí prestižní fondy z Česka, Evropy, USA i Kanady. Woltair je opakovaně zařazován do prestižního programu Deloitte Technology Fast 50 a dalších žebříčků či přehledů nejrychleji rostoucích firem a startupů. Patří například mezi Digital heroes podle Forbes nebo nejoblíbenější start-upy v ČR podle CzechCrunch. V roce 2023 byl za svou platformu Superfix oceněn v soutěži IDC Future Enterprise Awards. V roce 2023 byl dle Deloitte Fast50 na 6. místě nejrychleji rostoucích firem v CEE regionu. Woltair je od března 2024 zařazen do prestižního žebříčku Financial Times FT1000 mezi nejrychleji rostoucí firmy Evropy, kde obsadil 41. místo. V Česku je Woltair jednou z největších firem se specializací na prodej, instalace a servis zdrojů tepla a elektrické energie. Kromě návrhu a instalace tepelných čerpadel a fotovoltaických zařízení zajišťuje také profesionální pomoc s bezproblémovým načerpáním státních dotací a financování pro danou technologii. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist