Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely z března, února i ledna. Zatímco meziroční růst tržeb pro celou Evropu byl 4,5 %, české hotely dokázaly navýšit cenu pokoje o 13,7 %.  Pozitivně začínají vypadat i absolutní čísla, kde se ČR již jasně oddělila od Polska, Maďarska a Slovenska (které nás v uplynulých letech takřka dorovnaly), a začala útočit na stagnující Rakousko a podobné turistické velmoci (více v tabulce).

 „Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu), často se projdu Karlovou ulicí ze Staroměstského náměstí, a celá data STR vidím prostým okem. Turisté už opět berou Prahu útokem,“ říká s úsměvem Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels, která v roce 2023 ubytovala 1,5 milionů hostů, a dodává: „Přestože byl duben z části chladný a neměl letos Velikonoce, čísla českých hotelů rostou. Dokonce už ani neplatí, že je skvělý jen meziroční nárůst (kvůli porovnání s mizerným základem), neboť duben 2023 byl úspěšný měsíc. Jdou nahoru i absolutní čísla.“

Prúměrné ceny pokojů v Praze atakují 3 tisíce korun

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s převahou Itálie. Není překvapení, že vysoko se drží „bohaté země“ jako Švýcarsko a Holandsko. Česká republika však rychle dobývá zpět předcovidovou pozici turisticky úspěšné země. Silnějšího růstu (kromě rychle rostoucího Turecka a Ruska) dosahuje jen Rumunsko, na olympiádu se chystající Francie (průměrná cena pokoje v Paříži, nejdražšího města Evropy, je přes 8 tisíc Kč za noc) a Řecko, které je známé velkými výkyvy.

Naopak řada srovnatelných zemí stagnuje. „Květen ve spojení s hokejovým mistrovstvím světa, dobrý trend českých hotelů ještě umocní. Otázkou je, jak pak naváže červen a léto,“ vysvětluje Jaroslav Svoboda.

Duben 2024 obsazenost hotelů a tržby           srovnání  Duben 2024 vs Duben 2023

 

Occ %

Tržby na pokoj a noc (REVPAR)

% změna 2024/2023

2024

Occ.

REVPAR

Česká republika

72,9

81,97

+4,2%

+13,7%

Evropa

69,6

97,98

+1,6%

+4,5%

Rakousko

69,4

86,14

-2,3%

  -3,2%

Itálie

71,0

160,19

-0,3%

+8,7%

Polsko

66,5

56,38

+2,5%

-0,2%

Francie

65,3

115,74

-1,3%

+14,2%

Slovensko

62,1

61,81

-2,3%

+1,3%

Occ% je průměrná obsazenost pokojů, Tržby na pokoj a noc jsou v eurech

Meziměsíční srovnání 

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce jsou začátkem hlavní turistické sezóny a letos byly již březnu (loni v dubnu). Navíc byl letos březen extrémně teplý (turistický), kdežto duben v první části naopak chladný. To data poněkud vychyluje. Přesto jsou české výsledky výborné.
Graf jinak dobře ukazuje vývoj turismu během uplynulého roku.

Tisková zpráva

Tisková zpráva

O STR: Smith Travel Research, americká společnost dříve známá jako STR, poskytuje tržní údaje o hotelovém průmyslu po celém světě. V současné době sleduje více než 60 000 hotelů s více než 8 miliony pokojů. Mezi českými hoteliéry jde o nejznámější nástroj pro porovnávání výsledků. V České republice STR sleduje 19,5 tisíce hotelových pokojů (tedy zhruba třetinu celkové kapacity), ovšem v segmentu lepších hotelů podíl výrazně roste. Například v Praze se již blíž polovině. Výhodou je také především měsíční báze vyhodnocení, což je třikrát aktuálnější než ČSÚ, a relevantní data o cenách pokoje a obsazenosti opřená o celosvětově prověřenou metodiku.

https://str.com/

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist