Britský dramatik William Shakespeare (1564-1616) je nejuváděnějším dramatikem všech dob. Témata, jimž se věnoval, jako je odpovědnost jednotlivce za své jednání nebo ctižádost, která člověka vede k překračování pravidel, zůstávají platná stejně tak dnes jako v alžbětinské době na sklonku 16. století. Jeho ikonickou hru Hamlet uvede Činohra Národního divadla Brno v překladu Martina Hilského a v režii Martina Čičváka. „Hamlet je sociální akt. Občan občanům uvnitř budovy se zlatými portály jde něco sdělovat a v tom čase jejich setkání se něco stane. A buď si konkrétní doba a lidé vytvoří onoho Hamleta, nebo ne,“ popisuje svůj pohled na hru režisér Čičvák. Letošní divadelní sezona v České republice byla jedním velkým hamletovským maratonem, který Národní divadlo Brno uzavře v květnu v Mahenově divadle.

Dánského prince Hamleta ztvární Tomáš David, pro kterého je to první zkušenost s touto rolí: „Pracuju na tom, aby Hamlet byl já. Úplně. Abych to byl já. Já, Tomáš, vidím hrůzy, co se dějí, ale nijak se k nim nestavím, protože ze své podstaty nemůžu, nebo ani nechci.

A Tomáš David nebude jediný, na koho se z činoherního souboru můžete těšit. V roli Horácia uvidíte Martina Veselého, Hamletovu matku Gertrudu zahraje Hana Briešťanská a jejího manžela a Hamletova strýce Claudia bude hrát Ivan Dejmal. V roli Ofélie se můžete těšit na novou členku činoherního souboru Annu Glässnerovou, jejího bratra Laerta zahraje Jakub Svojanovský a jejich otce Polonia Martin Sláma. V rolích Rosencrantze a Guildersterna uvidíte Romana Blumaiera a hostujícího herce Petra Jeřábka. Vícero rolí pak zahrají Zuzana Černá, Jan Grygar a David Kaloč.

O výpravu inscenace se stará zahraniční tým – kostýmy navrhla Nina Stillmark a scénu Hans Hoffer. Nedílnou součástí je také hudba, kterou pro inscenaci složil Jan Kučera. Scéna uznávaného výtvarníka Hanse Hoffera pracuje se střídáním světla a tmy za pomocí olbřímího světelného tunelu, který se točí uprostřed jeviště Mahenova divadla.

Hamleta navštíví duch otce a uloží mu úkol – zabít krále Claudia. Jakkoliv Hamlet ctí svého otce i povinnost pomstít jeho smrt, přesto nechce ukončit život svého strýce jen kvůli nějaké halucinaci. Má-li přistoupit k činu, je třeba si to předtím řádně rozmyslet. Pochybnosti, které se v Hamletově duši nastartují, nechuť vydat se cestou násilí a strach, že nedělá dost, aby svého zavražděného otce pomstil, dovede dánského prince k rozvíjení takových představ o smrti a smyslu lidského života, jimž se v dějinách divadla a umění máloco vyrovná. „Hamlet je ten, který je v opozici. Z nějakého důvodu se straní společnosti, kritizuje společnost, jíž je sám součástí a nemůže jí nebýt. Doufáme, že tou kritizovanou společností budeme v naší inscenaci my všichni, že se do nás bude Hamlet trefovat a bude nás dráždit. V ideálním případě budou diváci tak excitovaní, že po představení vyjdou z divadla a začnou revoluci,“ dodává režisér Čičvák.

William Shakespeare: Hamlet
Premiéra proběhne 23. května v Mahenově divadle.

Inscenační tým a tvůrci
Autor: William Shakespeare
Překlad: Martin Hilský
Režie: Martin Čičvák
Dramaturgie: Jaroslav Jurečka
Scéna: Hans Hoffer
Kostýmy: Nina Stillmark
Hudba: Jan Kučera
Jazyková spolupráce: Eva Spoustová
Šermy: Jaroslav Vaculík

Osoby a obsazení
Hamlet: Tomáš David
Horácio: Martin Veselý
Claudius: Ivan Dejmal
Gertruda: Hana Briešťanská
Polonius: Martin Sláma
Ofélie: Anna Glässnerová
Laertes: Jakub Svojanovský
Rosencrantz: Roman Blumaier
Guilderstern: Petr Jeřábek – j. h.
Marcellina, Divadelní královna, Hrobnice a Kapitánka: Zuzana Černá
Duch, První herec, Divadelní král, Hrobník: Jan Grygar
Barnardo, Šlechtic, Pán, Osrik, Lucianus: David Kaloč

PR a marketing: Karolína Kozubíková
e-mail: kozubikova@ndbrno.cz
telefon: +420 720 069 068.