„Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou. Jedním z faktorů bylo také podzimní vydání licence ČNB, které danému investičnímu produktu přidalo na důvěře běžných lidí. Navíc jedním z pravidel pod licencí je nutnost zveřejňovat na svém webu veškeré statistiky o financovaných projektech. Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování. Důležité taktéž je, že nám a dalším hráčům na trhu lidé pomáhají realizovat developerské projekty, protože jim dokážeme zajistit rychlejší financování. Jen za loňský rok jich v Česku bylo celkově přes 100. V letošním roce odhadujeme, že to bude až třikrát víc,“ říká Alan Pock, spoluzakladatel a CEO jedné ze tří licencovaných platforem Investown.

Skupinové financování pomáhá rozvoji

Tento nový způsob investování má za sebou v poslední době obrovský růst. Jen v porovnání let 2022 a 2023 lidé do tohoto produktu poslali o 300 % více peněz. A proinvestovaná částka roste dle dostupných dat každým měsícem. Rychlý růst se očekává i do příštích let. Situace v Česku navíc ukazuje na to, že zde lidé stále mají rádi cihlu a střechu, tedy investice, za kterými jsou vidět hmatatelné, fyzické statky.

„Ačkoli lze crowdfundingovou platformu přizpůsobit prakticky čemukoli, s ohledem na investice jsou nejčastější reality. Dává to smysl, minimálně v Česku, kde je cítit láska k cihle. Lidé mají nástroj, jak investovat do nemovitostí už od několika stokorun, a také důkaz, že pro to není třeba být milionářem. Navíc s tím, jak se u spořicích účtů budou nadále snižovat úroky, stane se crowdfunding jednou z nejvýnosnějších investic v rámci minimálně rizikových produktů. Mimo zajímavé zhodnocení ale přinášíme i další inovace, například ‚okamžité úroky‘, kdy investor obdrží první výnos v řádu dnů po investici,“ doplňuje Pock.

Crowdfundingové, tedy hromadné financování může ovšem přinést i jiné výhody než finanční výdělky. Pro investory, developery ale i společnost samotnou může být jednou z cest, jak se dále rozvíjet. Mimo investice má totiž prakticky neomezenou škálu odvětví, na která se lze zaměřit. Známé jsou například charitativní počiny, podpora umělců či vývojářů nebo právě realitních projektů.

Více o Investown

Český Investown je crowdfundingová investiční společnost, která umožňuje investovat do nemovitostních úvěrů – snadno, rychle, online, bez jakýchkoli poplatků a naprosto každému. Ať už jde o běžné lidi, nebo firmy. Investory spojuje s developery, kteří hledají financování pro své projekty. Platforma vznikla s cílem nabídnout bezpečnou a snadnou cestu pro zhodnocení úspor a současně jako způsob, jak oživit trh s nemovitostmi. Registrace probíhá online a po vkladu minimální částky se již dál klient o nic nestará, zhodnocení mu pravidelně a automaticky chodí do peněženky. Investown v roce 2019 založil Alan Pock, samotná platforma byla spuštěna roku 2021. Za své krátké působení na trhu se firmě podařilo dosáhnout počtu 80 tisíc registrovaných uživatelů a měsíčně vyplácet zisky dosahující 13 milionů korun.