„Aplikaci jsme vyvíjeli se záměrem co nejjednoduššího ovládání a s důrazem na bezpečnost. V rozmezí posledních deseti let se zájem o investování mezi Čechy až ztrojnásobil. A věříme, že se zájem bude stále zvyšovat. Proto je pro nás jednoduchost tak důležitá. Ať už má jít v případě našich klientů o prarodiče, kteří chtějí spořit svým vnoučatům na budoucnost, či pracující lidi s přáním splatit dříve hypotéky. Díky vysokému úročení je u nás člověk schopen po dobu 30 let vydělat až dvaapůlkrát více než prostřednictvím spořicích účtů. A přitom celému procesu věnovat minimum svého času a úsilí,“ říká Alan Pock, spoluzakladatel a CEO Investownu.

Vše začíná aplikací a pár stovkami

Crowdfundingová platforma funguje na principu investování do nemovitostního úvěru. Tím pomáhá financovat developerské projekty. Celý proces registrace lze provést při ranní cestě do práce. V App Storu nebo Google Play si budoucí investoři stáhnou aplikaci či se zaregistrují na webových stránkách. Po vyplnění registračních údajů je nutné z důvodu evropských regulací ověřit identifikační údaje. Následuje dobití peněz do Investown peněženky, ze které se budou strhávat při investování, ale do níž také budou přicházet výdělky. Pak už jen zbývá výběr libovolného realitního projektu, investovat a každý měsíc si počkat na výnos. Ten lze však obratem reinvestovat a získat tak výhody složeného úročení. Pro demonstraci si lze také na webu investown.cz vypočítat budoucí výdělek.

„U některých projektů mezi investorem, tedy člověkem, který u nás investuje, a Investownem bývá i finanční poradce. Jejich provize jsou ale stoprocentně hrazené z poplatků, které platí developeři. Investor neplatí nic. Díky tomu jsme nejen schopni zaručit maximální kvalitu služeb a vysoký výnos, ale také zabezpečení investic. V nutných případech zajišťujeme překup developerského projektu. Tak je možné udržet projekt ve výstavbě a současně se investoři nemusejí bát o své investice. Zároveň celkovým sítem developerských projektů žádajících o financování projde méně než 5 %,“ vysvětluje Pock.

Platforma disponuje několika vrstvami zabezpečení. V závislosti na povaze projektu se skladba zajišťovacích instrumentů může lišit. Obecně jde ale o zástavní právo na nemovitosti, které je zajištěné do 70 % LTV, tzn. poměr výše poskytovaných peněz k ceně nemovitosti. Dále jde pak o notářský zápis, který dává Investownu možnost okamžitého vymáhání dluhu prostřednictvím exekuce. Platforma je také kryta díky zástavnímu právu k obchodnímu podílu.

Více o Investown

Český Investown je crowdfundingová investiční společnost, která umožňuje investovat do nemovitostních úvěrů – snadno, rychle, online, bez jakýchkoli poplatků a naprosto každému. Ať už jde o běžné lidi, nebo firmy. Investory spojuje s developery, kteří hledají financování pro své projekty. Platforma vznikla s cílem nabídnout bezpečnou a snadnou cestu pro zhodnocení úspor a současně jako způsob, jak oživit trh s nemovitostmi. Registrace probíhá online a po vkladu minimální částky se již dál klient o nic nestará, zhodnocení mu pravidelně a automaticky chodí do peněženky. Investown v roce 2019 založil Alan Pock, samotná platforma byla spuštěna roku 2021. Za své krátké působení na trhu se firmě podařilo dosáhnout počtu 80 tisíc registrovaných uživatelů a měsíčně vyplácet zisky dosahující 13 milionů korun.