S 2,1 milionu obyvatel se Slovinsko řadí mezi menší země Evropské unie. Z hlediska HDP na obyvatele se ale drží v první polovině evropské sedmadvacítky a mezi státy, které do EU přistoupily po roce 2000, se řadí dokonce k nejsilnějším. Po krizovém období, které představovala (stejně jako pro trhy na celém světě) epidemie Covid, Slovinsko vykazovalo nebývale silné růstové tempo – 8,1 %. To byl rekord v historii země a jeden z nejlepších výsledků v rámci Evropy. 

Všechny tři retail parky doplnily portfolio fondu kvalifikovaných investorů, které aktuálně činí 41 nemovitostí se souhrnnou hodnotnou téměř 11 miliard korun a obsazeností 99,9 %. Na financování akvizice se částečně podílí Raiffeisen Landesbanak Kärten.

Skupina ZDR Investments po slovinské akvizici se svými 66 nemovitostmi překročila další milník. Hodnota jejího majetku pod správou nyní dosahuje 14 mld. Kč. Roční příjmy z nájemného ze všech tří fondů nyní díky akvizici na Slovinsku činí 984 milionu korun.

Retail park Slovenj Gradec
Město Slovenj Gradec, známé také pod názvem Slovenský Hradec, je centrem slovinských Korutan. Ve městě a v přilehlé aglomeraci žije více jak 17 tisíc obyvatel. Retail park se nachází v obchodní zóně na hlavní komunikaci, která protíná celý sever země. O plochu 4 928 m² se dělí 4 nájemci, potraviny SPAR, drogerie Müller, sportovní potřeby Hervis a lokální řetězec elektroniky Big Bang. Zákazníkům jsou kromě parkovištěm před obchody k dispozici také krytá parkovací stání. Retail park byl zkolaudován a otevřen v únoru 2024.

Retail park Prevalje
Prevalje s téměř 7 tisíci obyvateli, leží v korutanském regionu poblíž hranic s Rakouskem. Retail park se nachází v samém středu města. Největší plochu z celkem 7 474 m² si pronajímá potravinářský řetězec SPAR následovaný řetězci zaměřenými na zboží denní potřeby a diskont, jako jsou kik, TEDi a slovinská Mana. Z dalších významných nájemců můžeme jmenovat prodejce obuvi Deichmann, dm drogerie a nábytek JYSK.

Tisková zprávaRetail park Ravne
Jen pět kilometrů od Prevalje se nachází sedmitisícové město Ravne. Retail park o pronajímatelné ploše 2 975 m² se nachází v hustě obydlené části obce. Její obyvatelé tvoří významný podíl pravidelných zákazníků potravin SPAR, diskontů Mana a NKD, dm drogerie i kavárny, které jsou nájemci retail parku. Nemovitost byla vybudována v roce 2022.

Tisková zpráva„Slovinsko je dlouhodobě cílem akvizičních plánů skupiny ZDR. Čekali jsme jen na tu správnou příležitost. Ta se nyní objevila díky rakouskému developerovi MID Bau, se kterým jsme již v minulosti spolupracovali. Před akvizicí jsme pečlivě posuzovali nejen ekonomickou situaci v zemi, ale hlavně umístění retail parků a strukturu nájemců,“ okomentoval akvizici partner ZDR Investments Roman Latuske. 

O skupině ZDR Investments
Ryze česká skupina nemovitostních fondů ZDR Investments investuje finanční prostředky svých zakladatelů a dalších investorů získaných z úpisů investičních akcií zejména do retailových nemovitostí diskontního typu. Nemovitostní fondy ZDR Investments disponují licencemi České národní banky. Nemovitosti nabývané fondy ZDR Investments jsou situovány na území České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa a Chorvatska, Slovinska a jsou téměř plně obsazeny nájemci. K více než 240 nájemcům z řad renomovaných nadnárodních, ale i českých řetězců, patří německé skupiny ALDI, REWE a Tengelmann, rakouský SPAR, nizozemské skupiny Ahold a Action, britské TESCO, dánský JYSK nebo australský Harvey Norman. Portfolio skupiny nemovitostních fondů ZDR Investments obsahuje 66 nemovitostí s celkovou pronajímatelnou plochou 318 tis. m² v hodnotě 14 mld. Kč.

Průměrný roční výnos fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV a.s. dosáhl od založení k 31.12. 2023 v růstové CZK třídě 10,45 %. Retailový fond ZDR Investments Public SICAV a.s. dosáhl ke stejnému datu průměrného ročního zhodnocení od založení 8,61 %. Nejmladší fond skupiny ZDR Industrial SICAV a.s. doručil v růstové CZK třídě za rok 2023 průměrný roční výnos od založení 8,85 %.