Obojí je možné díky kvalitě všech našich souborů, kterou potvrzují svými pravidelnými návštěvami naši věrní diváci, odborná veřejnost i naši zahraniční partneři. Je skvělou zprávou, že kromě špičkových domácích umělců přijali pozvání ke spolupráci i renomovaní zahraniční tvůrci, kteří nám nabídnou tolik potřebnou novou perspektivu.

Prostor pochopitelně bude mít i nejmladší, nastupující divadelní generace. Právě možnost setkávání tvůrců s různou životní i uměleckou zkušeností je pro nás v příští sezoně klíčová. V turbulentní době je více než kdy jindy třeba hledat společnou řeč. I když nás mohou dělit rozdíly generační, geografické či estetické, při procesu tvorby nám všem jde o to připravit pro vás inscenace, které nám společně dají šanci dotknout se podstatných záležitostí našeho bytí.

Snad více než kdy dříve si uvědomujeme, jaký význam pro stabilitu naší společnosti mají dobře fungující instituce. Národní divadlo Brno a všichni jeho zaměstnanci a spolupracovníci se každým dnem snaží, aby právě takovou kulturní instituci vytvářeli. Chceme vám nabízet inspirativní důvody k setkání, k zamyšlení, ale i k prosté radosti nebo k potěšení z krásy.

1. Zhodnocení roku 2023
Martin Glaser, ředitel NdB

Tisková zpráva

2. Abonmá NdB 2024/2025
Martin Glaser, ředitel NdB

Sezonní předplatné
Národní divadlo Brno připravilo pro svoje diváky předplatné, které přináší svobodnou volbu výběru představení.
Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nejvhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou je možnost skupiny vzájemně kombinovat.
Sezonní předplatné je v prodeji od 26. března do 30. září 2024 a od listopadu bude možné zakoupit předplatné Vánoční dárek.

Flexi ABO
Celoročně NdB nabízí také Flexi ABO, které umožňuje naprostou svobodu ve výběru inscenací, termínů, místa, množství představení i vstupenek. Jedinou podmínkou je zakoupení minimálně 5 různých akcí po minimálně jedné vstupence na každou z nich. Flexi Abo je vždy o 30 % levnější než jednotlivé vstupenky.

Open air koncert
V pondělí 5. září 2024 od 18 hodin ožije piazzetta před Janáčkovým divadlem již tradičním open air koncertem Janáčkovy opery NdB. Těšit se můžete na sólisty, sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće, stejně jako na kolegy z Činohry NdB. Spolu s nimi nahlédnete pod pokličku připravované sezony a dozvíte se, jaká hudební překvapení vás čekají. Vstup zdarma.

3. Představení premiér NdB sezony 2024/2025

Premiéry 2024/2025  OPERA
Jiří Heřman, umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB

Bez hranic!…

Nadcházející sezona bude o hranicích. O fantazii neznající hranice. A nejen fantazii, vždyť často je na tom stejně i láska nebo touha po poznání. A co teprve každodenní lidské vztahy. Víme, kde máme hranice?

Rok české hudby 2024 oslavující velikány české hudby bude vrcholit podzimním janáčkovským festivalem, kde se společně s Janáčkovým panem Broučkem vydáme na Měsíc a do 15. století v režii operního mága Roberta Carsena a pod taktovkou šéfdirigenta Janáčkovy opery Marko Ivanoviće. Naše první premiéra vzniká ve spolupráci s madridskou operou Teatro Real a berlínskou Státní operou Unter den Linden, která se také na festivalu představí s inscenací Věc Makropulos režiséra Clause Gutha v hudebním nastudování dirigenta Roberta Jindry. Vrcholem festivalu bude oslava 100. narozenin opery Příhody lišky Bystroušky, na kterou se můžete těšit v novém obsazení – Adam Plachetka jako Revírník a Kateřina Kněžíková jako Liška.

Následující premiéry sezony 2024/2025 se ponesou v duchu překročení pomyslných hranic v nás, v boji mezi dionýským a apollinským principem, který vyvrcholí při poslední premiéře sezony v příběhu středověkého Krále Rogera, pozoruhodném díle polského skladatele Karola Szymanowského.

Skladatel nás přenáší do tří různých kultur s autentickou hudbou Byzance, arabsko-indického Orientu a řecko‑římské antiky. Nastudování se ujme dirigent Robert Kružík společně s režisérem mladé generace Vladimírem Johnem. Touha je hnací silou, která může hranice bořit, ale zároveň nás uvěznit. S Pucciniho Manon Lescaut se můžete vydat v novém roce 2025 na vskutku dobrodružnou cestu plnou vášní a zvratů, a to s režisérem Štěpánem Páclem, dirigentem Ondrejem Olosem a naší skvělou pěvkyní Janou Šrejma Kačírkovou jako Manon. O křehkosti mezilidských vztahů bude nové nastudování Mozartovy Figarovy svatby aneb jak málo stačí, aby byly zpřetrhány sliby věrnosti a svět mezilidských vztahů se stal spletí nepřekonatelných hranic postavených mezi nás. Po velkém úspěchu Händelovy Alciny navážeme na úspěšnou spolupráci se souborem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem a Figarovu svatbu nastudujeme v dobové interpretaci. V nadcházející sezoně si nenechte ujít návrat úspěšných inscenací Salome a Alcina, včetně všech hudebních skvostů velikánů české hudby Dvořákovu Rusalku či Jakobína, Janáčkovu Bystroušku a Její pastorkyni, Smetanova Dalibora či sváteční Hry o Marii Bohuslava Martinů. Vybírejte s radostí z naší bohaté operní nabídky, protože hudba inspiruje a boří všechny hranice.

Premiéry 2024/2025  BALET
Karel Littera, dramaturg souboru Baletu NdB

Nová baletní sezona bude ve znamení dvou velkých premiér a zároveň divácky silných titulů, na kterých budeme pracovat s významnými osobnostmi tanečního světa. Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi pro nás vytvoří zcela novou kreaci, původní balet Cyrano z Bergeracu na motivy veršovaného dramatu Edmonda Rostanda.

Jarní premiéra sezony bude patřit jednomu z nejdůležitějších titulů klasického repertoáru, a to Donu Quijotovi na hudbu Ludwiga Minkuse. Tato produkce bude od současného uměleckého šéfa a hvězdy Pařížské opery Josého Carlose Martíneze a přinese na naši scénu španělský temperament spolu s vrcholnou klasickou technikou.

Balet NdB 2 bude i nadále připravovat skvělé večery do divadla Reduta, kde uvedeme v původní premiéře Program 5 a 6, kdy první ze jmenovaných bude věnován Roku české hudby 2024. Jsem přesvědčen, že umělecká kvalita naváže na předchozí programy, které otevřely cestu našemu mladému souboru do zahraničí, Jižní Koreje a Anglie.  

Všechny naše důležité stálé projekty budou i nadále pokračovat, ať již jsou to lektorské aktivity, Mezinárodní den tance, hostování světových hvězd v našich představeních, hraní na letní scéně Biskupského dvora nebo benefiční Gala proti rakovině – Tancem pro život, pořádané ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem. Evropské baletní mládí pak podpoříme druhým ročníkem mezinárodní baletní soutěže EDCB 2025.

Premiéry 2024/2025  ČINOHRA
Milan Šotek, umělecký šéf souboru Mahenovy činohry NdB

Činohra NdB pro Vás na příští sezonu připravila hned deset repertoárových novinek!

V Mahenově divadle uvedeme dvě kanonické české hry – ty ovšem napsali čtyři autoři, neb vznikaly v bratrských tandemech. Půjde o Maryšu bratří Mrštíků, již odlehčí alegorická revue Ze života hmyzu bratří Čapků.

Dramaturgické „dvojice“ se pak propíší do celé sezony: „nášup“ české dramatiky vyváží dvě současné světové hry, uvedené v českých premiérách. Vlastenci Petera Morgana, hlavního scenáristy seriálu Koruna (The Crown) a autora veleúspěšné Audience u Královny, nám dají nahlédnout do prostředí ruských oligarchů, které zrodilo muže, jenž následně rozpoutal největší válečný konflikt současnosti. Mistr autorských adaptací divadelní klasiky, Australan Simon Stone, nás zase v Hotelu Strindberg ubytuje mezi postavami věhlasného švédského dramatika, aby nám scény z jejich partnerských životů ukázal ve zcela aktuálním světle.

V druhé naší budově, v divadle Reduta, uvedeme dvě původní české hry, které pro náš soubor napsali sami jejich režiséři. Tomáš Svoboda v „crazy komedii“ nazvané příznačně i přízračně Brněnské metro nabídne osobitou variaci „středověké morality“ o Bohatci, kterého zaskočí Smrt. Půjde však o ctnosti a nectnosti veskrze dnešní a vedle „mementa mori“ se především nezapomeneme smát! Martin Glaser, v zavedeném tandemu s Olgou Šubrtovou, půjde takříkajíc „s kůží na trh“, když svou hru s provokativním názvem Mešita zasadí do divadelního prostředí. To bylo odjakživa metaforou světa. Co je ještě v životě a v umění a v životě v umění přípustné? A je tam vůbec místo pro humor?

Vedle těchto her zasvětíme Redutu dvěma moderním variantám antických mýtů, následovnicím inscenací Idomeneus a Amfitryon. Nesmlouvavý text izraelské dramatičky Sivan Ben Yishai, autorky loňské německé Hry roku, Like Lovers Do (Paměti Medúzy) zinscenuje Aminata Keita a jistě tím ještě více rozproudí vody, rozčeřené už předchozím Feministou. Janusz Klimzsa, matador divadla opřeného o herce, pak v kongeniálním vlastním překladu uvede hru „polského McDonagha“ Janusze Głowackého Antigona v Novém Yorku.

Když k předchozím řádkům doplníme ještě jména režisérů, jako jsou Michal Dočekal, Marián Amsler, Dodo Gombár, Jakub Šmíd a samozřejmě Štěpán Pácl, a dvě české premiéry monodramat předních světových dramatiků na Malé scéně Mahenova divadla: Déšť Ferdinanda von Schiracha a Krásná Anne-Marie Yasminy Rezy, věřím, že se rázem těšíme nejen my, ale už i Vy!

4. Festival DSB 2024
Martin Glaser, ředitel NdB

Od 17. do 28. května se Brno stane znovu hlavním městem divadelního světa. Jubilejní 15. ročník Mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno připraví pro diváky více než 70 představení a dalších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít.

Festival DSB zahájí 17. května soubor Baletu NdB 2 se svou autorskou performancí DNA na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Hned v úvodu festivalu čeká na diváky jedna z jeho hlavních událostí. Po více než deseti letech se do České republiky vrací prestižní Akram Khan Company britského choreografa bangladéšského původu Akrama Khana, která v rámci hostování uvede tanečně pohybovou inscenaci Kniha džunglí jinak. Velkolepou inscenaci plnou multimediálních projekcí tohoto již legendárního choreografa uvede festival v Janáčkově divadle 18. a 19. května.

Jeden z největších a nejlépe hodnocených českých divadelních festivalů tak do Brna přiveze unikátní výběr zahraničních inscenací z Polska, Německa, Švýcarska, Slovenska a Velké Británie a ta nejlepší představení tuzemské divadelní scény. Více než 10 dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi, nabídkou pro dětského diváka a bohatým doprovodným programem spolupořádají téměř všechna brněnská divadla – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí.

„Já i celá dramaturgická rada vnímáme síťování a propojování festivalu s prestižními zahraničními aktéry umělecké mezinárodní scény jako další krok k jeho rozvoji a budoucímu směřování. Chceme tak divákům nabízet ke zhlédnutí projekty, které jsou jinak běžně k vidění na festivalech pouze v západní Evropě nebo třeba v Asii,“ komentuje Martin Glaser, ředitel festivalu a Národního divadla Brno.

A právě takovou inscenací, která aktuálně sklízí pozitivní divácké ohlasy na velkých zahraničních festivalech, je projekt Zaměstnanci varšavského Teatr Studia a polské režisérské hvězdy Łukasze Twarkowského. Inscenace reflektující budoucnost lidstva a jeho vztahu k robotice a umělé inteligenci bude uvedena mimořádně v pavilonu G2 na brněnském výstavišti. Tuto strhující multimediální show uvede festival na jeho samotném závěru 27. a 28. května.
Další informace na www.divadelnisvet.cz

5. Festival Janáček Brno 2024
Martin Glaser, ředitel NdB

Janáček Brno 2024 ve znamení Roku české hudby!
1. – 24. 11. 2024

Závěr Roku české hudby vyvrcholí v Brně třemi týdny festivalu Janáček Brno 2024 nabitými skvělými hudebními a divadelními projekty v podání špičkových českých a zahraničních interpretů. Mottem 9. ročníku festivalu je Bez hranic!... a česká hudba žádné hranice nezná. Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.

Program letošního ročníku je věnován českým skladatelům a pro festivalové návštěvníky jsou připravena díla známá i skutečné rarity v provedení českých a zahraničních umělců. Prostě skvělé shrnutí toho, co česká hudba nabídla a stále nabízí nejen doma, ale i celému světu.

Festival zahájí Janáčkovy Výlety páně Broučkovy v režii světoznámého Roberta Carsena s Nicky Spencem v titulní roli. Berlínská Staatsoper Unter den Linden představí Věc Makropulos ve spektakulární inscenaci režiséra Clause Gutha s německou sopranistkou Dorotheou Röschmann v roli Emilie Marty a do Mahenova divadla se poprvé od světové premiéry vrátí opera Šarlatán Janáčkova žáka Pavla Haase, tentokrát v podání ostravského operního souboru a režii Ondřeje Havelky! Slavíme nejen Rok české hudby, ale i 100 let od světové premiéry ikonické opery patřící Brnu – Příhody lišky Bystroušky! Poblahopřát jí přijdou i Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková jako Revírník a Liška.

České hudbě patří i tři mimořádné orchestrální koncerty v podání významných hudebních těles – Bamberger Symphoniker pod vedením Jakuba Hrůši se světovou klavírní hvězdou Daniilem Trifonovem, Staatskapelle Berlinse svým šéfdirigentem Christianem Thielemannem a vynikajícím českým klavíristou Janem Bartošem a Orchestru Janáčkovy opery NdBJanem Mráčkem pod taktovkou Roberta Kružíka.

V prostorách divadelních budov, ale i ve slavných brněnských vilách Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni bude znít nejen Leoš Janáček, ale i Antonín Dvořák, Josef Suk, Bohuslav Martinů, Vítězslav Novák, Petr Eben, Jan Novák a třeba také Jaroslav Ježek.
Další informace na www.janacek-brno.cz

6. Spolupráce s Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje
Martin Glaser, ředitel NdB

Memorandum o dlouhodobé spolupráci mezi KŘP JMK a NdB, které bylo uzavřeno v polovině loňského roku, má z hlediska působnosti krajského ředitelství za cíl řešit přípravu na zvládání mimořádných situací s ohrožením života a zdraví většího počtu osob. Z pohledu NdB se jedná o související bezpečnostní úkoly provozovatele služby spojené s přítomností většího počtu osob uvnitř veřejně přístupných budov.

„Spolupráce s Národním divadlem Brno si velmi vážíme. V rámci připravovaného cvičení ve 2. polovině letošního roku budeme mít možnost vyzkoušet si stávající postupy a procvičit taktiku v úplně odlišném a unikátním prostředí. To je neocenitelné zvlášť u vysoce aktuální problematiky měkkých cílů, které se jihomoravští policisté pravidelně věnují. Věřím, že si v průběhu cvičení prověříme také spolupráci s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému, a získáme řadu podnětů pro naši další práci a výcvik v této problematice,“ uvedl ředitel jihomoravské policie brig. gen. Ing. Leoš Tržil, MBA. 

7. Tancem pro život
Martin Glaser, ředitel NdB

12. října 2024 v Janáčkově divadle

Mimořádný projekt, který propojil Národní divadlo Brno s Masarykovým onkologickým ústavem. Na podzim 2024 se uskuteční druhý ročník mezinárodního tanečního galavečera, jehož výtěžek je věnován na podporu léčby onkologicky nemocných pacientů.

Této výjimečné události s charitativním přesahem se zúčastnily takové světové hvězdy současného tanečního umění, jako Dorothée Gilbert z Pařížské opery, Michal Krčmář z Finského národního baletu nebo skvělá česká primabalerína Nikola Márová.

8. Sbírka Buď Edison NdB!
Martin Glaser, ředitel NdB

Díky neuvěřitelné podpoře 141 individuálních dárců, mezi kterými je pouze 10 firem, se NdB podařilo vybrat cílovou částku 500 000 korun v rámci sbírky Buď Edison NdB! Z těchto prostředků od dárců byly zrealizovány tyto zásahy:

- centrální lustr v hledišti Mahenova divadla byl důkladně vyčištěn
- byly na něm doplněny některé chybějící krystaly
- byly instalovány nové rozvody pro LED žárovky, včetně samotných 210 LED žárovek
- byly vyměněny také všechny žárovky po obvodu lóží v hledišti (také za LED žárovky)
- byl nainstalován nový stmívač, kompatibilní s LED rozvody, který umožňuje postupné divadelní stmívání

Celé osvětlení hlediště Mahenova divadla svítí nyní nově a úsporně a to díky podpoře ze soukromých zdrojů. Sbírka bude pokračovat do konce června letošního roku, a tak se může ještě objevit zbývajících 60 jmen nových dárců na ověsech dárcovské lampy ve foyer Mahenova divadla.

9. Sbírka Divadlo pod proudem doby
Martin Glaser, ředitel NdB

27. března 2024 spouštíme novou crowdfundingovou sbírku na vydání výroční publikace Divadlo pod proudem doby.

Tak zní název knihy s podtitulem 30 let Národního divadla Brno 1989–2019přinášející soubor pohledů na vývoj Národního divadla Brno, k němuž došlo v třicetiletí ohraničeném sametovou revolucí a celosvětovou pandemií covid-19. Kolektiv autorů těžil své poznatky z četných archivních zdrojů a materiálů, zároveň se v mnoha případech měl možnost opřít o svou vlastní diváckou zkušenost i o názory všech souputníků divadla.

Publikace opatřená bohatou dokumentací předkládá postřehy divadelních praktiků i teoretiků, rozhovory s tvůrci i vůdčími osobnostmi ústřední brněnské, kdysi čtyřsouborové scény. Národní divadlo Brno zůstává i po sto padesáti letech své existence zrcadlem města, jeho kulturní politiky a zejména společnosti, z níž se zformovaly a stále formují generace diváků.   

Za 1000 Kč podporovatelé a příznivci NdB získají právě tuto připravovanou plnobarevnou publikaci o 560 stranách, při podpoře vyšší částkou lze mít danou publikaci s podpisy umělců a umělkyň, s benefitem prohlídky divadelních budov NdB s vybraným hercem či herečkou NdB, nebo lze dokonce povečeřet ve společnosti ředitele NdB Martina Glasera. Divadlo pamatuje i na drobné dárce, ti kromě dobrého pocitu budou všichni pozváni na křest této knihy, který by měl proběhnout v září 2024.
Další informace na https://www.donio.cz/ndbrnoprofil