Hlavní finanční ukazatele za rok 2023
Objem současných cloudových zakázek dosáhl 13,7 miliard eur, což představuje nárůst o 25 %. Tržby z cloudu se zvýšily o 20 % na 13,66 miliard eur, a to zejména díky dvoucifernému růstu portfolia Software as a Service (SaaS) a Platform as a Service (PaaS), které zaznamenaly 23% a 26% růst. Tržby z prodeje řešení SAP S/4HANA vzrostly o 67% na 3,49 miliard eur.

Hrubý zisk z cloudových služeb podle IFRS vzrostl o 23 %. Meziročně se hrubá marže z cloudových služeb zvýšila o 2,2 procentního bodu na 71,6 %. Provozní zisk klesl o 5 % na 5,79 miliard eur. Zisk na akcii se zvýšil o 10 % na úroveň 3,08 eur.

Volný cash flow posílil o 16 % na 5,08 miliard eur. Překonal tak plánovaných 4,9 miliard eur. Za pozitivním výsledkem stojí zvýšená ziskovost společnosti, zlepšení struktury vlastního kapitálu a úrokových plateb. Překonání stanoveného cíle v minulém roce podpořily také nižší kapitálové a leasingové výdaje.

Výhled na rok 2024

Pro rok 2024 SAP očekává příjmy z cloudových řešení ve výši 17,0–17,3 miliard eur, což představuje nárůst o 24 % až 27 %. Tržby z cloudu a softwaru společnost odhaduje v rozmezí 29,0–29,5 miliard eur, což představuje nárůst o 8 až 10 %.

Volný cash flow by měl dosáhnout 3,5 miliard eur. Odhad zahrnuje předpokládanou výplatu 2 miliard eur spojenou s programem restrukturalizace. Efektivní daňovou sazbau podle IFRS za celý rok 2024 očekává SAP ve výši 32 %.

Změny ve vedení
Největší evropská technologická společnost vytváří na úrovni představenstva nové oddělení zaměřené na růst v cloudu a jeho adopci. Vedení se ujme od 1. dubna Thomas Saueressig, který v současné době vede oddělení Product Engineering. Jeho nástupcem bude Muhammad Alam, produktový ředitel oblasti Intelligent Spend and Business Network v SAP.

Vyšší zaměření na strategické oblasti růstu

V roce 2024 se SAP dále zaměří na klíčové oblasti pro růst společnosti, zejména na využití umělé inteligence pro podniky. Bude se věnovat zefektivnění procesů, nalezení nových synergií a umožnění vyššího růstu do budoucna.

Součástí plánů pro rok 2024 je i cílená restrukturalizace společnosti. Většina z 8 000 pracovních pozic, které plán zahrnuje, bude součástí programů dobrovolných odchodů nebo interních školení nových dovedností. Společně s investicemi do nových růstových oblastí SAP očekává, že ke konci letošního roku bude počet jeho zaměstnanců na podobné úrovni jako v současné době.

O společnosti SAP

Strategií společnosti SAP je pomoci každé firmě fungovat jako inteligentní podnik. Jako lídr na trhu podnikového aplikačního softwaru pomáhá SAP firmám všech velikostí a ve všech odvětvích fungovat co nejlépe: Zákazníci společnosti SAP vytvářejí 87 % celkového světového obchodu. Technologie strojového učení, internetu věcí (IoT) a pokročilé analytiky v SAP pomáhají proměnit podnikání zákazníků v inteligentní podniky. SAP pomáhá lidem a organizacím získat přehled o podnikání a podporuje spolupráci, která jim pomáhá udržet si náskok před konkurencí. SAP zjednodušuje podnikové technologie, aby mohli klienti využívat software SAP tak, jak chtějí. Komplexní sada aplikací a služeb SAP umožňuje zákazníkům z 25 odvětví po celém světě fungovat ziskově, neustále se přizpůsobovat a měnit věci k lepšímu. Díky globální síti zákazníků, partnerů, zaměstnanců a lídrů pomáhá SAP světu lépe fungovat a zlepšovat životy lidí. Další informace naleznete na www.sap.com.

# # # 

Tento dokument obsahuje výhledová prohlášení, což jsou předpovědi, projekce nebo jiná prohlášení o budoucích událostech. Tato prohlášení jsou založena na současných očekáváních, prognózách a předpokladech, které podléhají rizikům a nejistotám, jež mohou způsobit, že se skutečné výsledky a výstupy budou podstatně lišit.  Další informace týkající se těchto rizik a nejistot lze nalézt v našich dokumentech předložených americké Komisi pro cenné papíry (SEC), mimo jiné v části Rizikové faktory ve výroční zprávě společnosti SAP na formuláři 20-F za rok 2020.

© 2023 SAP SE. Všechna práva vyhrazena.

Společnost SAP a další produkty a služby SAP zde uvedené, jakož i jejich příslušná loga jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti SAP SE v Německu a dalších zemích. Další informace o ochranných známkách a upozornění naleznete na https://www.sap.com/copyright.