Rok 2023 znamenal pro NdB nejen vysokou návštěvnost, rekordní tržby a řadu ocenění na domácí scéně, ale také uznání a úspěch za našimi hranicemi, na zájezdech v Izraeli, Rumunsku či Polsku. Raketový růst umělecké úrovně potvrzuje Činohra NdB, které zároveň rostou jak počty diváků, tak i tržby, a zcela právem zažívá jeden z nejúspěšnějších okamžiků v porevoluční divadelní historii. Rekordní návštěvnost i tržby zaznamenal také 14. ročník festivalu Divadelní svět Brno, jehož se účastní špičkové evropské i domácí soubory a který navštívilo 8 747 diváků. Stoupající tendenci zažívá NdB také v počtu abonentů, jak v celosezonním, tak vánočním abonmá, kterého se v roce 2023 prodalo téměř o 40 % více než v roce předešlém. „Nárůst počtu abonentů je velkou zásluhou týmu obchodního oddělení pod vedením nového obchodního ředitele Roberta Štěrby,“ konstatuje ředitel NdB Martin Glaser.

Nadšeného ohlasu se dostalo juniorskému baletnímu souboru NdB2, kterému se podařilo za rok a půl své existence opakovaně vyprodat hlediště divadla Reduta, a navíc jej díky jeho kvalitě čeká turné po Jižní Koreji nebo zájezd do Finska a Velké Británie. Fenomenální úspěch zažívá už nyní operní soubor při předprodeji vstupenek na připravovaný 9. ročník festivalu Janáček Brno, který se uskuteční v listopadu 2024 jako vyvrcholení programu, který opera NdB připravila k Roku české hudby.

Nadšení z úspěchů loňského roku však kalí neradostné vyhlídky do toho aktuálního. Protože v uplynulých letech příspěvek zřizovatele enormní inflaci reflektoval jen minimálně a větší změnu nelze čekat ani letos, je již nyní zjevné, že ani tak vysoké tržby, kterých NdB dosáhlo, nepomohou udržet současné tempo rozvoje divadla. Ministerstvo kultury již navíc avizovalo snížení prostředků v Programu na podporu profesionálních divadel v regionech, nemalý bude též dopad konsolidačního balíčku. Vedení divadla má přitom jako jednu ze základních povinností usilovat o vyrovnané hospodaření. V časech nevídaně vysoké inflace a za předpokladu, že příspěvek od města a Ministerstva kultury ČR bude navýšen pouze nepatrně, tak jak je zvykem v posledních dvou letech, nepomohou ani vyšší tržby udržet produkci NdB v současném tempu a nasazení. Náklady rostou již několik let za sebou výrazně rychleji než příjmy, tlak na rozpočet je tudíž značný.

„Jedinou možností, jak udržet diváky oprávněně očekávanou kvalitu představení, přitom však razantně nezdražovat vstupné či nepřistoupit k propouštění zaměstnanců, je proto v nadcházejícím období snížit počet premiér a odehraných repríz. Prozatím probíhají propočty a vyhodnocování různých variant tak, aby dopad na diváky a chod divadla byl co možná nejmenší a současně byl jeho provoz co nejekonomičtější. Zvažujeme zkrácení aktuální sezony a pozdější začátek té příští, případně výrazné omezení červnového a zářijového repertoáru, uvádí ředitel divadla Martin Glaser.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist