Obchodník Pantalone di Bisognosi má dceru, kterou právě zasnoubil se synem doktora Lombardiho. Mladému páru se záhy zhroutí svět, když se ukáže, že původní bohatý snoubenec dívky není mrtev, jak si všichni mysleli. Právě přijel do Benátek se sluhou Truffaldinem a hodlá se oženit. Jeho totožnost je však podezřelá, neb se více než o dívku zajímá o to, jak získat peníze a čas. Navíc stále zapomíná, že i sluha se musí někdy najíst. Zoufale hladový Truffaldino se pod příslibem oběda proto nechá najmout dalším pánem – tajnůstkářem prudké povahy.

Nejslavnější komedie Carla Goldoniho (1707–1793), jež baví diváky od roku 1745, vychází z humorného kontrastu lidských tužeb – zatímco jedni vkládají veškerou energii do toho, aby si mohli vzít svůj milovaný protějšek, druzí usilují o to, aby se dosyta najedli. ,,Když jsme připravovali dramaturgický plán na aktuální sezonu, cítil jsem obrovskou potřebu nabídnout našim divákům něco pozitivního. Svět kolem nás poslední dobou nedává moc příležitostí ke smíchu, takže jsem se rozhodl vzít na sebe nelehký úkol a zrežírovat komedii, navíc takovou, která má ve své domácí inscenační historii velmi silný zářez‘,“ vysvětluje výběr inscenace Martin Glaser.

Tisková zpráva

Goldoni dokázal vytvořit postavy, které jsou jedinečné a nezapomenutelné, a jeho schopnost komponovat složité zápletky a dialogy je obdivuhodná. Obsazení rolí je proto mimořádně důležité. To potvrzuje i režisér: ,,Sluha dvou pánů je excelentní, skvěle napsaná komedie, která nabízí obrovskou příležitost pro inscenátory a hlavně pro herce. Bez těch by to v žádném případě nešlo, a kdybychom v souboru neměli Viktora Kuzníka, asi by má volba padla na jiný text. Nicméně náš Sluha by neměl být komedií jednoho muže, ale komedií skvělého ansámblu. Naprostá většina scén totiž nabízí příležitost k rozehrání parádních komediantských výstupů, k čemuž je náš soubor mimořádně disponován.“

Velký potenciál má inscenace také právě díky dobrému obsazení. Slavné role Truffaldina se zhostí, s vtipem sobě vlastním, Viktor Kuzník. ,,Není pro mě snadný úkol vytvořit novéhoTruffaldina, který je neodmyslitelně spojován se slavnou interpretací pana Donutila, a splnit všechna divácká očekávání, ale věřím, že se nám podařilo vytvořit postavu i inscenaci tak odlišnou, že bavit nebude jen Truffaldino, ale i všechny ostatní figury. A z toho mám radost,“  popisuje svůj vztah k významné roli čerstvý držitel Ceny Thálie pro činoherce do 33 let. Petra Kubese, který byl v loňských Tháliích nominován za ztvárnění Vladimíra v inscenaci Čekání na Godota, uvidíte v roli benátského obchodníka Pantalona di Bisognosiho. Jeho dceru Clarici zahraje hostující herečka Lenka Netušilová. Tereza Groszmannová, laureátka Ceny Thálie za rok 2020, zazáří v roli služebné Smeraldiny. V roli doktora Lombardiho se můžete těšit na Petra Bláhu, jeho syna Silvia zamilovaného do Clarice hraje Jakub Svojanovský. Další zamilovanou dvojicí a zároveň duo Truffaldinových pánů zahrají Zuzana Černá jako Beatrice Rasponi a Ivan Dejmal jako Florindo Aretusi. V roli hostinského uvidíte Martina Slámu a nosiče a číšníka Sergia ztvární Roman Blumaier.

Tisková zprávaV inscenaci Sluha dvou pánů se kromě skvělých hereckých výkonů můžete těšit i na hravou scénu a dokonalé dobové, ale humorně pojaté kostýmy. ,,Hereckou souhru pak doplní vytříbený scénický design Petra Vítka a perfektně komediálně přepálené kostýmy Martina X. Chocholouška,“ dodává Martin Glaser.

Sluha dvou pánů se vrací do Národního divadla Brno po 32 letech. Hra se zde inscenovala již třikrát – v letech 1926, 1962 (titul uvedl baletní soubor) a 1992 – a nyní zkusí znovu své štěstí 19. ledna 2024, jakožto první premiéra nového roku. ,,Věřím, že společně namícháme léčivý smíchový koktejl, který dá našim divákům na pár desítek minut šanci zapomenout na těžkosti všedních dní a prostě se chvíli jen tak bavit z toho, jak herci na jevišti Mahenova divadla nádherně blbnou,“ uzavírá pozvání na premiéru ředitel a režisér Martin Glaser.

Tisková zprávaCarlo Goldoni: Sluha dvou pánů
Premiéra proběhne 19. ledna v Mahenově divadle.

Překlad: Eva Bezděková
Inscenační úprava textu: Martin Glaser a kolektiv
Dramaturgie: Hana Hložková
Režie: Martin Glaser
Scéna: Petr Vítek
Kostýmy: Martin Chocholoušek
Světelný design: Martin Špetlík
Asistent režie: Ctibor Němec (student VŠMU)

Osoby a obsazení
Truffaldino: Viktor Kuzník
Pantalone di Bisognosi, benátský obchodník: Petr Kubes
Clarice, jeho dcera: Lenka Netušilová j. h.
Smeraldina, služka Clarice: Tereza Groszmannová
Doktor Lombardi, učený advokát: Petr Bláha
Silvio, jeho syn: Jakub Svojanovský
Beatrice Rasponi: Zuzana Černá
Florindo Aretusi, její nápadník: Ivan Dejmal
Brighella, hostinský: Martin Sláma
Sergio, nosič a číšník: Roman Blumaier

PR a marketing: Karolína Kozubíková
e-mail: kozubikova@ndbrno.cz; telefon: +420 720 069 068.