„Od září 2023 do února 2024 představujeme široké veřejnosti vybrané kapitoly z kulturních a politických dějin bývalé Německé demokratické republiky,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu v České republice Sonja Griegoschewski: „Nechceme přitom interpretovat dějiny a budit nostalgické pocity. Jde nám o to zaobírat se příběhy a tématy, které s NDR souvisejí.“
V popředí přitom stojí v Česku nepříliš známé osobnosti východoněmecké kultury, jako například písničkář (a spolupracovník tajné služby) Gerhard Gundermann nebo východoněmeckým režimem vyhoštěný literát Thomas Brasch. Je a mnohé další představí filmová řada kina Goethe. Prominentní autoři a autorky východoněmecké literatury pak od října uvede výstava v Goethe-Institutu. A výraznou úlohu v celém tématu sehraje i jedna pozoruhodná nemovitost.
„Společně s Prague City Tourism nabídneme komentované prohlídky budovou bývalého východoněmeckého velvyslanectví v Praze, v níž od znovusjednocení Německa sídlí právě Goethe-Institut,“ vysvětluje vedoucí knihovny institutu Petra Kulovaná. V rámci prohlídek, které budou od 7. října nabízeny každé úterý a dvě soboty v měsíci, se návštěvníkům otevřou jindy nepřístupné prostory secesního paláce na Masarykově nábřeží 32 (jako například sauna východoněmeckých velvyslanců). Vyprávěny přitom budou příběhy např. o deseti východoněmeckých velvyslancích v Československu.
V září a říjnu je ve druhém patře Goethe-Institutu k vidění fotografická výstava, jejíž snímky pocházejí z archivů Stasi, tedy bývalého ministerstva pro státní bezpečnost. Velkoformátové fotografie vybral německý umělec Simon Menner, jenž tak divákům umožnil vhled do bizarního, znepokojivého a nezřídka i útrpně úsměvného světa východoněmeckých tajných služeb.
„Důležité jsou pro nás samozřejmě také diskuze s pamětníky a s historiky,“ dodává Sonja Griegoschewski. „Na listopad proto například připravujeme debatu, jíž se kromě českých a německých historiků zúčastní také bývalý velvyslanec v Berlíně František Černý nebo první ředitel Goethe-Institutu v Praze, Jochen Bloss.“
Výstavy, filmová představení a další kulturní akce k tématu NDR jsou volně přístupné. Komentované prohlídky bývalým velvyslanectvím, dnes Goethe-Institutem, bude možné objednávat přes rezervační systém Prague City Tourism. Bližší informace o programu a termínech najdete na www.goethe.de/cesko/NDR.
Co? Příběhy z NDR
Kdy? září 2023—únor 2024
Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Web: www.goethe.de/cesko/NDR
Kontakt: Tomáš Moravec | Goethe-Institut Česká republika |
+420 /721 434 624 | tomas.moravec@goethe.de | www.goethe.de/cesko
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist