„Od září 2023 do února 2024 představujeme široké veřejnosti vybrané kapitoly z kulturních a politických dějin bývalé Německé demokratické republiky,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu v České republice Sonja Griegoschewski: „Nechceme přitom interpretovat dějiny a budit nostalgické pocity. Jde nám o to zaobírat se příběhy a tématy, které s NDR souvisejí.“

V popředí přitom stojí v Česku nepříliš známé osobnosti východoněmecké kultury, jako například písničkář (a spolupracovník tajné služby) Gerhard Gundermann nebo východoněmeckým režimem vyhoštěný literát Thomas Brasch. Je a mnohé další představí filmová řada kina Goethe. Prominentní autoři a autorky východoněmecké literatury pak od října uvede výstava v Goethe-Institutu. A výraznou úlohu v celém tématu sehraje i jedna pozoruhodná nemovitost.

Příběhy z NDR. Walter Womacka. Mozaika Náš život na fasádě Domu učitelů. Berlín, Alexandrovo náměstí.

„Společně s Prague City Tourism nabídneme komentované prohlídky budovou bývalého východoněmeckého velvyslanectví v Praze, v níž od znovusjednocení Německa sídlí právě Goethe-Institut,“ vysvětluje vedoucí knihovny institutu Petra Kulovaná. V rámci prohlídek, které budou od 7. října nabízeny každé úterý a dvě soboty v měsíci, se návštěvníkům otevřou jindy nepřístupné prostory secesního paláce na Masarykově nábřeží 32 (jako například sauna východoněmeckých velvyslanců). Vyprávěny přitom budou příběhy např. o deseti východoněmeckých velvyslancích v Československu.

V září a říjnu je ve druhém patře Goethe-Institutu k vidění fotografická výstava, jejíž snímky pocházejí z archivů Stasi, tedy bývalého ministerstva pro státní bezpečnost. Velkoformátové fotografie vybral německý umělec Simon Menner, jenž tak divákům umožnil vhled do bizarního, znepokojivého a nezřídka i útrpně úsměvného světa východoněmeckých tajných služeb.

Fotografie tajného východoněmeckeho agenta z výstavy v Goethe Institutu

„Důležité jsou pro nás samozřejmě také diskuze s pamětníky a s historiky,“ dodává Sonja Griegoschewski. „Na listopad proto například připravujeme debatu, jíž se kromě českých a německých historiků zúčastní také bývalý velvyslanec v Berlíně František Černý nebo první ředitel Goethe-Institutu v Praze, Jochen Bloss.“

Výstavy, filmová představení a další kulturní akce k tématu NDR jsou volně přístupné. Komentované prohlídky bývalým velvyslanectvím, dnes Goethe-Institutem, bude možné objednávat přes rezervační systém Prague City Tourism. Bližší informace o programu a termínech najdete na www.goethe.de/cesko/NDR.

Příběhy z NDR. Walter Womacka. Mozaika Náš život na fasádě Domu učitelů. Berlín, Alexandrovo náměstí.

Co? Příběhy z NDR
Kdy? září 2023—únor 2024
Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Web: www.goethe.de/cesko/NDR
Kontakt: Tomáš Moravec | Goethe-Institut Česká republika |
+420 /721 434 624 | tomas.moravec@goethe.de | www.goethe.de/cesko

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist