ADRA Slovinsko na místě koordinuje dobrovolnickou i materiální pomoc. Pokračuje úklid domovů a veřejných prostor, distribuce pitné vody, dezinfekcí a následně vysoušečů, ty budou někde potřeba až 3-6 měsíců. Zázemí má organizace v obci Ljubno ob Savinji, která byla katastrofou velmi poznamenána. Deset domů bylo zcela zničeno a desítky dalších poškozeny. Probíhá zde distribuce vysoušečů poskytnutých mimo jiné od ADRA ČR a monitoring škod pro následnou finanční pomoc.

Odváží se odpadový materiál – za 3 dny bylo vyvezeno přes 35 tun odpadu. Dobrovolníci a dobrovolnice ADRA pomáhají nejen s úklidem, ale poskytují i potřebnou podporu a psychosociální pomoc. „Naložili, přeložili a odvezli jsme cca 20 t odpadu a 15 t bahna. O zbytku úklidu nemluvě. Každá odvedená práce se počítá, každá blízkost a úsměv přináší radost těm, kdo pomoc potřebují,“ řekl vedoucí jedné z dobrovolnických skupin.

Některé oblasti nadále zůstávají odříznuty, již více než týden je dopravně nedostupná například obec Črna na Koroškem. Slovinská vláda žádá o pomoc, konkrétně s distribucí vysoušečů. Vláda má také zájem o ADRA dobrovolníky, kteří jsou do méně dostupných míst transportováni helikoptérami.

Kromě materiální a finanční pomoci poskytuje ADRA ČR také nezbytné know-how v oblasti koordinace a managementu pomoci při rozsáhlých povodních. Kromě okamžitého poskytnutí informačních materiálů o víkendu proběhlo školení pro ADRA Slovinsko, které vedl Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci ADRA ČR.

ADRA ČR dále propojuje místní kancelář s českými firmami, které mají pobočky ve Slovinsku a jsou připraveny pomoci finančním či materiálním darem. Do pomoci se mohou i nadále zapojit čeští dárci příspěvkem na veřejnou sbírku SOS ADRA: POVODNĚ SLOVINSKO.

Veřejná sbírka SOS ADRA POVODNĚ SLOVINSKO: https://www.darujme.cz/povodneslovinsko, 66888866/0300, variabilní symbol 512 

O organizaci ADRA: 

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Naše dobrovolnická centra po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist