Ve spolupráci s místní kanceláří ADRA se zaměřuje na obce severně od Lublaně ve formě úklidu a distribuce vysoušečů. Vzhledem k rozsahu katastrofy, která je největší v historii země, a nedostatku zkušeností s povodněmi, je koordinace na místě velmi náročná. Do pomoci se mohou zapojit i čeští dárci prostřednictvím veřejné sbírky SOS ADRA povodně Slovinsko. 

ADRA Česká republika se do přímé pomoci zapojuje:  

  • zasláním materiální pomoci – domácí i průmyslové vysoušeče, tlakové čističe, vodní čerpadla, generátor; 

  • edukací týmu ADRA Slovinsko v oblasti managmentu pomoci při mimořádných událostech, včetně rozsáhlých povodní;  

  • sdílením zkušeností s managmentem dobrovolníků; 

  • okamžitým finančním darem ve výši 100 000 Kč.  

Sdílení zkušeností s kolegy ve Slovinsku vnímáme jako velmi důležité právě z toho důvodu, že přírodní katastrofa podobného rozsahu zasáhla tuto zemi historicky poprvé. Proces pomoci a obnovy u takových událostí je dlouhodobý, organizačně náročný a existuje celá řada rizik, se kterými se pomáhající a zasažení musí vypořádat. Můžeme se také podělit o zkušenosti s koordinací pomoci s jinými nevládními organizacemi, rozdělováním pomoci a finančních prostředků nabyté např. při tornádu na jižní Moravě,“ přibližuje Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech z ADRA Česká republika. 

Do pomoci se zapojují také další evropské kanceláře organizace ADRA, např. ADRA Slovensko zapůjčuje mobilní kancelář, ADRA Chorvatsko a Srbsko posílá vysoušeče a další země podpoří slovinské obyvatelstvo finančním darem. Vzhledem k rozsahu povodní bude nutná dlouhodobá pomoc v řádu mnoha měsíců.  

Veřejná sbírka SOS ADRA povodně Slovinsko: 66888866/0300,
variabilní symbol 512
 

Kontaktní osoba pro média: 
Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci ADRA ČR,
+ 420 602 206 848, josef.kolacek@adra.cz

Radomír Špinka, ředitel ADRA ČR,
tel. + 420 737 077 482, radek.spinka@adra.cz

O organizaci ADRA: 

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Naše dobrovolnická centra po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist