V současnosti se ADRA s dalšími partnery podílí na evaluačním výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla v případě dalších mimořádných událostí ještě účinnější.

„Tornádo bylo specifické obrovským rozsahem škod na poměrně malém území zhruba o rozloze 20 kilometrů čtverečních. Velkou výzvou tak byla například koordinace obrovského množství dobrovolníků, kteří se sjeli z celé republiky. Úplně novou zkušeností bylo, že pomoc probíhala výrazně déle, než jsme zvyklí třeba u povodní. Tam voda většinou opadne a do týdne, deseti dnů jsou největší škody uklizené. U tornáda byly domy natolik zničené, že v podstatě až nyní, po dvou letech, se některé nejhůře zasažené rodiny stěhují do nového,“ přibližuje Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech.

Humanitární organizaceADRA na místě působila od prvních hodin po katastrofě. Poskytovala materiální, dobrovolnickou i psychosociální pomoc, monitorovala rozsah škod a podílela se na vytvoření systému pro rozdělení finančních prostředků. Z hlediska objemu vybraných finančních prostředků (73 951 000 Kč) byla sbírka na pomoc lidem zasaženým tornádem historicky třetí největší sbírkou organizace. Finančně bylo přímo podpořeno celkem 250 zasažených domácností, zbytek prostředků putoval na koordinaci pomoci, materiální zajištění, činnost informačního stánku a další návazné aktivity. Ještě několik měsíců po katastrofě poskytovala ADRA na místě i psychologickou pomoc.

„Při tornádu došlo poprvé v tak velkém objemu k velmi úzké spolupráci organizací zasahujících v terénu s nadacemi, které umí získat finanční pomoc. Vybrané prostředky se daly takříkajíc na jednu hromadu a společně se rozhodovalo, jak je co nejefektněji a nejspravedlivěji rozdělit mezi zasažené domácnosti. Podařilo se postupovat podle jednotné metodiky a finanční pomoc se k zasaženým dostala v rekordně krátkém čase,“ přibližuje dále specifika tornáda Josef Koláček.

Právě na průběh pomoci a vzájemnou spolupráci se zaměřuje evaluační výzkum, na kterém se podílí řada organizací zapojených do pomoci při a po tornádu. Hodnotí jednak přímý dopad na zasažené domácnosti (jak materiální škody, tak vnímání události a dopady na životy zasažených), dále zkoumá, jak průběh pomoci hodnotí zástupci a zástupkyně komunit (například různých spolků, starostové a zastupitelé atd.) a poslední skupinou jsou představitelé krajské úrovně (členové Krajského krizového štábu, hasiči atd.). Zkušenosti všech zapojených budou vyhodnoceny a na jejich základě budou zformulována doporučení, jak co nejefektivněji postupovat v případě dalších mimořádných událostí. Výsledky výzkumu budou zveřejněny na podzim letošního roku.

Partneři výzkumu:

Nadace Via, Karel Komárek Family Foundation, Nadační fond Českého rozhlasu, Nadace ČEZ, Donio, Diakonie ČCE, Člověk v tísni

Kontakt pro média:

Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech, josef.kolacek@adra.cz, +420 602 206 848

Jitka Kopuletá, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Břeclav,

Jitka.kopuleta@adra.cz, tel. +420 607 073 034

O organizaci ADRA:

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Naše dobrovolnická centra po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz.

Citace dobrovolnic a dobrovolníků ADRA o pomoci po tornádu:

Ti, kdo nechtějí druhým pomoci, zcela jistě najdou pádné důvody, proč to nejde. Ale ti, kteří pomoci chtějí, a je jejich cílem, aby pomoc byla účinná, vždycky najdou způsob, jak to udělat. V MNV jsem zažila koncentraci těch, kteří chtěli – úžasný zážitek!”

Jitka Chánová, dobrovolnice ADRA, prodavačka

Zažila jsem tolik krásného i tolik smutného. Tak moc jsem se za tu dobu naučila.”

Anna Kristová, studentka VŠ

„Ta práce opravdu pomáhala a dávala naději.”

Vít Hněvkovský, dobrovolník ADRA, pracovník v marketingu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist