Jde skutečně o výjimečný počin. Teprve čtrnáctiletá autorka píše historické romány a některé dokonce barokní češtinou. Pátrá v archivech a kronikách, inspiruje se českou historií, kterou ve svých knihách propojuje s fiktivními postavami. Povídky a romány píše od 11 let.

„Psaní hodlám zasvětit celý svůj život. Nejenže mi má tvorba přináší radost, ale především se s její pomocí snažím připomínat české dějiny a pověsti, odhalovat krásy staré češtiny a posilovat národní sebevědomí,“ říká Magdaléna Paťhová.

Videomedailonek, kde se o autorce dovíte víc: 

Magdaléna Paťhová

Magdaléna Paťhová: Měšťané štěpánovští:

Měšťané štěpánovští je satirický historický regionální román o událostech ve městě Trhový Štěpánov v letech 1732-1741. Do Trhového Štěpánova přijíždí právní posel Václav Boucháček a zamiluje se do šenkýřky Justiny. Ta ho však zklame, a tak se Václav nakonec ožení s měšťanskou dcerou Dorotou. Justina začne litovat, že Václava odmítla, a z žalu chce svést knížete Karla Josefa. Ten pokušení odolá a na celou věc chce zapomenout, zato kněžna Marie Josefa, která se za něho má provdat, vzplane k Justině nenávistí a spolu s Dorotou ji obviní z čarodějnictví. Václav se na Dorotu rozhněvá a probudí se v něm stará láska k Justině. Ta je po dlouhém vyslýchání útrpným právem upálena samotným Václavem. Vše vrcholí nejdůležitější událostí v dějinách Trhového Štěpánova - požárem zámku a velké části města.

Magdaléna Paťhová: Svědek všeho dění:

Hlavní hrdinka Pavlena je nesmrtelná a provází čtenáře dějinami Prahy. Jejím posláním je být přítomna veškerému pražskému dění, které zapisuje do knihy. Vše začíná samotným vznikem Prahy, která postupně rozkvétá. Pavlena prožívá nejrůznější události, ať už první pražskou defenestraci, staroměstskou exekuci či otevření Národního divadla. Ale tyto významné okamžiky našich dějin nejsou vše. Kniha obsahuje též rozmanité pověsti a osudy slavných pražských osobností, od císaře Karla IV., přes kata Jana Mydláře až po zakladatele klubu českých turistů Vojty Náprstka. Ovšem můžete se zde setkat i se zvonařem Lochmarem, tajemnou madam Luisou, rabínem Jehudou Löwem nebo doktorem Jeseniem. Při tom je v knize zobrazen i osobní život hlavní hrdinky.

Tisková zpráva

 

Magdaléna Paťhová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist