Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení komentuje: Rokem 2022 se uzavřel již pátý rok existence našeho fondu. Těší nás, že se naše unikátní investiční strategie v průběhu let prokázala nejen jako životaschopná z pohledu výnosů, ale také atraktivní pro čím dále více investorů a distribučních partnerů. Investoři, kteří jsou s naším Fondem již od samotného počátku, dosáhli již nyní zhodnocení 38,1 % a významně tak překonali dosavadní míru inflace.

Úspěšný rok Fondu je podpořen i aktuální situací na trhu, kdy český trh vlastnického bydlení zažil v roce 2022 významné ochlazení a jeho důsledkem je prudký pokles prodejů a celkové poptávky po koupi bytů a rodinných domů.  Naopak nájmy pokračují v růstu, v některých regionech i na dvouciferné úrovni překonávající inflaci.

Zvýšený zájem investorů se také projevil v počtu nově vydaných investičních akcií fondu, který byl v porovnání s rokem 2021 téměř trojnásobný. Dalším cílem, kterého jsme v uplynulém roce dosáhly, je více než zdvojnásobení objemu majetku fondu, který dosáhl hodnoty 350 mil. Kč. V příštím roce budeme opět vyhledávat výnosově zajímavé činžovní domy v městech s dobrou socioekonomickou strukturou a rozvinutým trhem nájemního bydlení,konstatuje ke splněným plánům Fondu jeho výkonný ředitel Petr Illetško.

„To, že trh nájemního bydlení roste na úkor vlastnického bydlení potvrzuje i celá řada developerů, která zahájila projekty typu výstavby do pronájmu (build-to-rent). Dalším ukazatelem potvrzujícím posilující trend nájemního bydlení je tempo růstu cen nájmu, které překonalo tempo růstu cen nemovitostí. V krajských městech dosáhl dle Deloitte Rent Index  průměrný meziroční růst cen nájemného hodnoty 9,1 %,“ uzavírá David Fogad, obchodní ředitel Fondu Českého Bydlení.