15 procent všech akreditovaných dobrovolnic a dobrovolníků v Česku působí pod hlavičkou této organizace. Výtěžek z jubilejního 10. ročníku ADRAběhu poputuje na podporu dobrovolnických návštěv (nejen) u dětí.

Praha, 20. dubna 2023 - ADRA ročně koordinuje ke třem tisícům dobrovolníků, kteří dochází do domácností a různých typů zařízení, jako jsou domovy pro seniory, dětské domovy či nemocnice. „Naši dobrovolníci a dobrovolnice jsou tu pro ty, kteří často nikoho jiného nemají, třeba pro seniory či děti v dětských domovech. Doplňují tým odborného personálu, dělají klientům zařízení společnost a tráví spolu pravidelně čas. Tímto neprofesionálním vztahem vnáší do života lidí nový prvek - nezištný zájem, který často přeroste i v dlouhodobé přátelství,“ přibližuje Petr Adamus, vedoucí dobrovolnictví ADRA.

Dobrovolníci pomáhají tam, kde je třeba

Pokud jde o dobrovolnictví u dětí, kromě institucí dochází naši dobrovolníci humanitární organizace ADRA například do pěstounských rodin, rodin s vícerčaty či s dětmi se zdravotním postižením. Děti v těchto rodinách tak mají možnost mít někoho na chvíli jen pro sebe, rodičům se zase uleví a mohou si odpočinout od často náročné péče.

K tvrzení se přiklání i jedna z pěstounek, paní Drahomíra, do jejíž rodiny dochází dobrovolník Roman. „Kamarádství s Romanem je pro Ondru velmi přínosné. Má ho rád a moc se na setkání s ním těší. Pro Ondru je mladý muž, který se mu věnuje, úžasný pro jeho vývoj osobnosti. Jsem za tuto spolupráci velmi ráda a děkuji také organizaci ADRA, za úžasnou práci dobrovolníka Romana." 

Ačkoli dobrovolníci a dobrovolnice navštěvují své klienty zcela nezištně bez nároku na odměnu, jejich koordinace s sebou přináší další náklady, např. na pojištění či proškolení. Právě na jejich úhradu poputuje výtěžek ze startovného letošního benefičního ADRAběhu. Ten začíná 18. května a potrvá do 1. června, registrovat se zájemci mohou již od 18. dubna. Akce proběhne virtuálně ve spolupráci s partnerem Rozběháme Česko, zapojit se tak mohou běžci a běžkyně z celé republiky. Ve 12 městech navíc proběhnou i společné běhy „naživo“. Registrovat se můžete na webu akce www.adrabeh.cz .

O organizaci ADRA:

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Naše dobrovolnická centra po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist