Od roku 2021 je v České republice legislativně umožněno agregovat flexibilitu z menších zdrojů a spotřebičů. Během posledních dvou let se na trhu objevilo několik agregátorů, ale ČEZ Energo mezi nimi zaujímá vedoucí postavení díky svým vyspělým službám pro stabilizaci soustavy. 

Jako technický agregátor využívá ČEZ Energo nástroj Flexigy, který umožňuje identifikovat dostupnou flexibilitu. Díky modernímu predikčnímu a optimalizačnímu jádru lze nalézt optimální složení výkonových bloků o velikosti 1 MW. Informace o dostupné flexibilitě jsou pak předávány oddělení tradingu společnosti ČEZ, které je následně obchoduje na energetickém trhu.

Dle výsledků obchodování pak systém Flexigy připraví provozní plány jak pro jednotlivé zdroje, tak i pro celý agregační blok. Průběžná optimalizace také dokáže indikovat situace, kdy prodané objemy není možné dodat. V takovém případě systém pomůže dispečerovi upravit provozní parametry tak, aby dodávka flexibility byla možná. 

Hlavní přidanou hodnotou platformy Flexigy je však automatizace identifikace flexibility. Díky sofistikovanému predikčnímu modulu dokáže systém z historických dat a předpovědi počasí identifikovat flexibilitu na následují hodiny a dny. To následně umožňuje optimalizačnímu algoritmu automaticky sestavovat nabídky a provozní plány tak, aby bylo dosaženo co nejefektivnějšího využití celého portfolia zdrojů.

O ČEZ Energo

Společnost ČEZ Energo, s.r.o. vznikla začátkem roku 2011 partnerským spojením ČEZ, a.s. a společnosti TEDOM a.s. V současnosti provozuje celkem 151 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 122 MWe a tepelným výkonem přesahujícím 229 MWt s dlouhodobým cílem provozovat centrálně řízené portfolio zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 200 MWe.

O Unicornu

Unicorn je renomovaná evropská společnost poskytující ty největší informační systémy a řešení z oblasti informačních technologií. Dlouhodobě se soustředíme na vysokou přidanou hodnotu a konkurenční výhodu přinášenou našim zákazníkům. Působíme na trhu již od roku 1990 a za tu dobu jsme vytvořili řadu špičkových a rozsáhlých řešení, která jsou rozšířena a užívána mezi těmi nejvýznamnějšími podniky z různých odvětví. Jsme zároveň provozovateli internetové služby Plus4U, ve které nabízíme široké portfolio služeb založených na robustních softwarových řešeních pro malé a střední podniky a hlavně pro lidi. Náš software pomáhá efektivnímu a šetrnému zacházení s přírodními zdroji a ohleduplnému chování k životnímu prostředí.

Naším cílem je vzdělávat lidi a také společnost. Proto jsme v roce 2007 založili Unicorn University, která zároveň provozuje Unicorn Top Gun Academy – komplexní vzdělávací systém pro naše spolupracovníky, tedy pro všechny z nás.