Byznys hub Opero sídlící v samém centru Prahy v Salvátorské ulici navazuje na historii Štencova domu, kde se scházely významné osobnosti kulturního a společenského života a rodila se zásadní díla české umělecké historie. Primárně cílí na zkušené manažery, právníky a podnikatele, kteří často své vlastní kanceláře mají, ale hledají inspirativní zázemí v centru města nebo reprezentativní místo pro schůzky s klienty. Útočiště tu nacházejí také kreativci, architekti, členi neziskových organizací i korporátní týmy. Za dosavadních šest let si do Opera našlo cestu zhruba 250 členů, širší komunita pak čítá kolem tří tisíců lidí z Česka i zahraničí. 

Historicke foto Stencuv dum

Na oslavě 6. narozenin, která proběhla na konci ledna, se tak sešlo mnoho slavných českých osobnosti napříč různými obory a profesemi, ať už z byznysu, kultury nebo vzdělávání.

Tisková zpráva

Kulturní centrum a vize moderního Česka

Cílem Opera je vedle poskytování místa pro práci, ať už v prosvětleném „open space” prostoru, u vlastního stolu, či v kanceláři, také budování sítě kontaktů a podpora vývoje české společnosti. „Chceme být melting pot pro různé světy a komunity, místem, kde se diskutují otázky důležité pro rozvoj naší země, a to napříč různými sektory, jako byznys, státní, akademická i občanská sféra,“ přibližuje podstatu Opera jeden ze zakladatelů Pavel Přikryl.

Ve Štencově domě to neustále „bzučí“, pracující s notebooky střídají konference, networkingové akce, debaty, firemní večírky, svatby, v prvním kole prezidentských voleb se zde dokonce sešel volební štáb Petra Pavla. Kromě toho, že je Opero prostorem pro akce externích klientů, pořádá vlastní talk show Operitiv, při které hosté debatují o tématech, která aktuálně rezonují společností (např. energetická krize, environmentální otázky a udržitelnost, LGBTQ, AI… nebo válka na Ukrajině, které se bude věnovat únorový díl). Společně s Nadačním fondem Neuron a The Aspen Insitutepořádá cyklus setkání Společnost 4.0, kterýse zaměřuje na dopady rozvoje technologií na společnost v různých oblastech života, Green Deal či třeba budoucnost demokracie v ČR. Dále za zmínku stojí jedna z největších konferencí o vzdělávání FutureEdu či setkání v rámci iniciativy 2. ekonomická transformace

Vstup do Opero

Mentoringové programy 

Důležitou roli v Operu hraje podpora podnikatelů. Vzdělání a mentoring malým a středním podnikům umožňuje program DoToho!. Spojuje zkušené mentory s firmami, které potřebují nasměrovat, posunout nebo rozvinout svůj byznys (nověji se v programu zaměřují i na pomoc ukrajinským podnikatelům). Během dvou let existence programu se ho zúčastnilo 350 podnikatelů (např. The Miners, Benefit Plus či FITFAB). Mezi zapojené osobnosti, které se rozhodly pro bono podělit o své zkušenosti, patří např. Martin Kasa (Pilulka lékárny), Jan Zeman (Biopekárna Zemanka), Peter Hajduček (Footshop), Antonín Kokeš (Kinoko, Antonínovo pekařství) či Jan Binar (McCann Prague). 

„Z DoToho! chceme udělat celoživotní byznys univerzitu pro SME segment, platformu, kam se mohou majitelé firem opakovaně vracet a získávat know-how a inspiraci. Mezi podnikateli tohoto typu bychom chtěli budovat kulturu toho, že vzdělávání je potřeba, že je normální mezi sebou sdílet informace, což přispívá k rozvoji všech stran,“ říká Pavel Přikryl. „Další podstatnou věcí je digitalizace, posunutí firem do digitálního světa, to je teď naše asi největší téma,” v souvislosti s tím zmiňuje zapojení do programu Strive Czechia.

Pod křídly Opera funguje i mentoringový program Ment2Grow. „Chceme pomoci rostoucím a nadějným B2B startupům v jejich růstu, zejména tím, že jim umožníme se napojit na potenciální partnery, klienty a investory, a to jak v ČR, tak v zahraničí,” uvádí. Programem prošlo již 56 startupů, mezi které se řadí například Whalebone, Feedyou, Behavio, GoodAccess, Flowbox či Lafluence, a dalších 12 se účastní aktuálního pátého ročníku. „Naší misí je pomoct ideálně celému ekosystému, aby zde vznikaly špičkové firmy, a myslím si, že Česko má našlápnuto k tomu být jedním z evropských technologických center,” dodává Pavel Přikryl.

Více informací na webu, LinkedInu či Facebooku. 

Celý rozhovor se spoluzakladatelem Opero Pavlem Přikrylem, který vznikl k příležitosti 6. narozenin Opero, naleznete ZDE.

Narozeniny Opero sA l

V případě zájmu o více informací či fotografií kontaktujte: 
Iva Čebišová, marketingová manažerka Opero
| iva.cebisova@opero.cz | +420 775 905 824