A právě této oblasti se v Česku věnuje několik firem, které v posledních letech vyrostly o desítky procent. Jednou z nich je i brněnská Forscope, jež aktuálně působí v 10 zemích střední, východní a jižní Evropy.

Daří se jí natolik, že před několika dny pohltila i největšího regionálního konkurenta, slovenskou značku SoftwarePro, které je aktivní i v České republice. Po akvizici se značka SoftwarePro stane součástí Forscope a budou společně vystupovat pod touto značkou.

„Věříme, že díky akvizici značky značkou SoftwarePro se nám podaří ještě více přiblížit k našemu dlouhodobému cíli – úspoře finančních prostředků firmám i veřejným institucím,” říká zakladatel a předseda správní rady Jakub Šulák.

Jakub ŠulákVýši letošního obratu management Forscope očekává přes 100 milionů korun, zatímco SoftwarePro, jako dosud slovenská “jednička”, vykazovala loni přibližně třetinu. Forscope přitom ještě v roce 2016 byla aktivní pouze na jednom evropském trhu, zatímco nyní má přes 30 obchodních zástupců v 10 zemích.

„Působíme jako softwarový broker. To znamená, že vykupujeme produkty od firem, které je již nepotřebují, a následně je prodáváme dále. Obě tyto naše aktivity přináší extra finanční prostředky a pomáhají organizacím růst. Naše přidaná hodnota je také v expertíze v oblasti licencování, kdy jsme našim zákazníkům schopni poradit při výběru vhodných produktů a také v kvalitní zákaznické podpoře,“ vysvětluje Jakub Šulák.

Právě v oblasti státní správy došlo v roce 2021 k významnému posunu, neboť Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uznal druhotný software jako zcela plnohodnotnou alternativu k novým licencím, která nesmí být vyloučena ze zadání veřejných zakázek.

Jako druhotný software se označují produkty, které jejich původní vlastníci již nepotřebují. Těmito vlastníky jsou obvykle společnosti a organizace, jež plánují koupit novější verzi programu nebo zcela přejít na jiný software.

To znamená, že jejich stávající „použité“ softwarové produkty se stanou nadbytečnými. Tyto produkty lze vykoupit a poté nabízet dalším zákazníkům, aby nezůstaly nevyužité. A díky faktu, že se nejedná o zcela nový software, je možné dosáhnout výrazně nižší ceny. Tento model je zcela legální na základě legislativy EU, ale pouze pokud jsou splněny všechny požadované podmínky dané zákonem (například, že se musí jednat o software, který byl poprvé uveden a obchodován na trhu EU, nebo že musí jít o trvalé licence, nikoli o předplatné).

Tisková zpráva
 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist