Vybudovala největší síť dobrovolnických center v Česku a ročně vysílá kolem 3000 dobrovolníků a dobrovolnic ročně, což je 15 % všech akreditovaných dobrovolníků v zemi. ADRA patří k největším koordinátorům pomoci při mimořádných událostech, jako jsou povodně či v loňském roce tornádo. Historii i současnost organizace připomíná putovní výstava, která je až do 30. 5. k vidění na pražské Brumlovce a bude vystavena v dalších 11 městech. Výročí založení oslavila organizace tento čtvrtek 12. 5. 2022 na slavnostní akci v Praze.
„Za třicet let jsme ušli dlouhou cestu a rozrostli se z malé party nadšenců v profesionální organizaci, která je důvěryhodným partnerem pro poskytování humanitární i rozvojové pomoci. Vážíme si toho, že díky podpoře našich individuálních dárců a dárkyň i firemních partnerů můžeme pomáhat těm, kteří naši pomoc potřebují. Všem lidem, kteří nás na naší cestě podporovali, velice děkujeme,“ říká ředitel organizace ADRA Radomír Špinka.
ADRA je součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Díky těmto místním pobočkám a také díky existenci tzv. „pohotovostního fondu“ může organizace v případě katastrof reagovat takřka okamžitě. Jednou z největších byla vlna tsunami v jihovýchodní Asii v roce 2004. Ve sbírce na pomoc obětem se vybralo 120 milionů korun, z toho téměř 50 milionů jen prostřednictvím tehdejší novinky, dárcovské SMS. Z hlediska vybraných finančních prostředků se jednalo se o historicky nejúspěšnější sbírku organizace, následuje ji aktuální sbírka na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině (k dnešnímu dni se vybralo 85,5 milionů korun) a loňská sbírka na pomoc po tornádu na jižní Moravě (více než 70 milionů korun). Jen v loňském roce činil objem realizovaných projektů 181 551 000 Kč.
„Kromě poskytování okamžité humanitární pomoci se zaměřujeme na dlouhodobou, tzv. rozvojovou pomoc v afrických či asijských zemích. Pomáháme lidem, aby se dokázali postavit na vlastní nohy a sami se uživit, například v oblasti zemědělství či stavebnictví, podporujeme vzdělávání dětí i dospělých a zlepšujeme přístup ke zdravotní péči“, vysvětluje principy fungování organizace ředitel Špinka.
ADRA se dále dlouhodobě věnuje podpoře dobrovolnictví v České republice. Prostřednictvím dnes již 15 dobrovolnických center koordinuje každoročně kolem 3000 dobrovolníků a dobrovolnic, kteří pomáhají seniorům a seniorkám, dětem i lidem se zdravotním postižením v 69 městech všude po České republice. Organizace provozuje také charitativní ADRA obchody, kam lidé mohou darovat použité oblečení, hračky či potřeby do domácnosti, výtěžek z prodeje pak směřuje na podporu dobrovolnictví. V loňském roce počet obchodů vzrostl na 26. Šíři záběru organizace doplňuje ještě globální a rozvojové vzdělávání, které přibližuje globální problémy dnešního světa mladé generaci na školách i široké veřejnosti.
Historii i oblasti působení organizace ADRA představuje prostřednictvím fotografií známých i méně známých fotografů také putovní výstava, která je až do 30. 5. 2022 k vidění na pražské Brumlovce a bude vystavena v 11 dalších městech. Součástí jsou také příběhy a citace příjemců pomoci, některé z nich uvádíme níže. Více o aktivitách a akcích ke 30. výročí najdete na www.30let.adra.cz.
O organizaci ADRA:
ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Naše dobrovolnická centra po celé republice propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnujeme se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci našich laskavých dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz.
Příběhy z výstavy:
Příběh z Ceny Michala Velíška
Martinka a její tříletý bráška se při hře ocitli na poklopu studny na dvoře. Ten povolil, chlapeček spadl dovnitř a dívenka zůstala na ocelových profilech asi 3 m pod okrajem studny. Když brášku neviděla, pustila se a spadla za ním. Studna je 20 m hluboká s kovovými tyčemi, jimž se při pádu obě děti zázrakem vyhnuly. Martinka brášku nožičkou nadzvedla, jednou rukou mu držela zakloněnou hlavu nad hladinou a druhou se držela za výstupek ve stěně. To již dospělí zorganizovali pomoc. Děti nebezpečný pád přežily. Byly podchlazené a potlučené. Chlapeček měl navíc zlomenou klínovou kost na obličeji a Martinka otřes mozku.
Příběh malé Martinky patří mezi nejdramatičtější dětské nominace.
Příběh dobrovolníka
Od malička jsem viděl své rodiče pomáhat druhým lidem – sousedům, přátelům, i cizím lidem: na poli, v zahradě, při stěhování, malování. Se sestrou nás rodiče brali často s sebou. O tom se doma nevedla diskuze, když bylo potřeba někomu pomoci J.
Celý dospělý život jsem pracoval na šachtě v Ostravě jako důlní zámečník. Vstával jsem ve 4 hodiny ráno a jezdil z Frýdku-Místku vlakem do Ostravy. Mohl jsem o víkendu jen odpočívat, ale ta pomoc druhým by mi chyběla. A tak jsem mnoho let ještě jako neformální dobrovolník docházel za starými lidmi, o kterých jsem se dozvěděl, že jsou v nemocnici nebo osamocení doma, a snažil se jim nakoupit, povzbudit je a trochu rozveselit.
Když ve Frýdku-Místku vzniklo Dobrovolnické centrum ADRA, které začalo formálně organizovat pomoc dobrovolníků, zajišťovat jim vstup do zdravotnických zařízení a potřebné pojištění, stal jsem se ADRA dobrovolníkem. Ze začátku jsem měl na starosti půjčování a opravy polohovacích postelí, které jsme lidem půjčovali domů. Potom jsem navštěvoval lidi na oddělení následné péče v nemocnici ve Frýdku-Místku – někteří tam pobyli jen 2 týdny, jiní více než měsíc.
Rád přináším povzbuzení a praktickou pomoc osamělým seniorům - vezmu je na vozíčku na pěknou cyklostezku kolem přehrady Olešná, zahraji si s nimi Člověče nezlob se, přinesu menší nákup, na chvilku jim „rozsvítím“ den.
Ta jiskra v očích, vděčnost a slova: „Pane Jendo, přijďte zas‘, budu se na vás těšit!“ mě pak provází celý den a dává mi radost a smysl života. Už celá desetiletí. Každý to může zkusit!
Dobrovolník Jan, 80 let
Příběh syrské uprchlice v Libanonu
Ramah musela utéci před válečnými hrůzami ze své vlasti. Narodila se ve vesnici poblíž syrského města Homs. S jejím manželem a čtyřletou dcerou bydleli ve skromném, ale útulném domě. Nyní žije v cizí zemi, v táboře v Taraye, sama se svou dcerou. Plachty z igelitu nabízí jen chatrné útočiště, které sdílí s dalšími dvaceti rodinami. V zimě zde teploty klesají pod bod mrazu, v létě mnohdy převyšují třicítku.
Ramah je na svou dceru, která trpí dýchacími obtížemi, sama. Její manžel, se kterým společně do Libanonu utekli, zemřel na srdeční vadu a nedostatek zdravotní péče. Jejich příběh jen ukazuje na drastické životní podmínky, ve kterých musejí miliony lidí vyhnaných z domova žít. ADRA již několik let působí v Libanonu, kde zajišťuje, aby i ti nejzranitelnější měli přístup alespoň k základním potřebám – čisté vodě, jídlu a přístřeší. „ADRA nám vrátila důstojnost a soukromí. Díky projektu máme čistou vodu na pití, můžeme se umýt a chodit na záchod jako lidé,“ říká Ramah.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist