Každoročně pak Zlatý oříšek představuje výběr jednadvaceti z nich prostřednictvím slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. I letos tak 1. ledna 2022 mohla Česká republika obdivovat výkony 21 výjimečně šikovných a nadaných dětí, ze kterých bylo 7 oceněno prestižní cenou Zlatý oříšek 2021, a to společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

Zlatý oříšek v roce 2021 ve zkratce:

-       1. června na Den dětí jsme již po 23. vyhlásili nový ročník.

-       Z krajských předkol vzhledem k pandemii proběhlo pouze krajské předkolo ve Zlínském kraji.

-       Do celostátního kola se přihlásilo 152 dětí včetně dětských kolektivů. 21 nejtalento­vanějších a nejšikovnějších dětí vybírala komise složená z předních českých odborníků a mistrů svého oboru a nominovala je na cenu Zlatý oříšek pro rok 2021. 

-       Slavnostní novoroční televizní finále soutěže obohatili především jeho letošní patroni, hudební virtuos Pavel Šporcl, rybář a dobrodruh Jakub Vágner a úspěšná tenistka Lucie Šafářová. Ti představovali a zpovídali jednak osobně přítomné vítěze soutěže, tak ostatní nominované děti a dětské kolektivy, se kterými rozhovory probíhaly vzhledem k pokračující pandemii přes televizní obrazovku. V průběhu pořadu nakonec bylo opět předáno 7 hlavních cen Zlatý oříšek spojených s finanční podporou 20 000 Kč.

-       V roce 2021 také proběhla návazná soutěž Zlatý oříšek časopisu ABC, ve které čtenáři tohoto časopisu vybrali klub mladých fyziků a chemiků, Debrujáry ze Stříbra, jako své favority ze všech nominovaných roku 2020.

 

Mgr. Jiří Kotmel, hlavní organizátor Zlatého oříšku:

„Ačkoliv jsme díky Covidu měli s organizací soutěže určité starosti, nebylo to nic vážného v porovnání s tím, do jakého stavu se díky všem omezením za poslední téměř 2 roky dostal rozvoj aktivit a talentu děti v České republice. O to vice jsme se snažili opět vyhledat ty nejlepší, všemožně je podpořit a vyjádřit dík nejen jim, ale i jejich rodičům, trenérům, učitelům za to, že to všechno zvládli a přes veškeré problémy společně dosáhli skvělých výsledků.“

 

Zlatý oříšek 2021

Vítězové

1.    Jan Herzig, 13 let, astronomie, zeměpis, biologie, Horšovský Týn – Plzeňský kraj

Nadšený astronom a popularizátor přírodních věd, úspěšný řešitel řady olympiád, který v celostátní kole astronomické olympiády 2020/2021 zvítězil nad svým soupeřem na 2. místě s náskokem neuvěřitelných 30 bodů. 

Honza byl od dětství velmi zvídavé dítě, první složitější slova uměl v devíti měsících, ve dvou letech už mluvil v souvětích, od čtyř četl, v šesti vymýšlel, psal a ilustroval samostatné komiksové sešity nových příběhů svého oblíbeného Čtyřlístku. Již několik let ho fascinuje vesmír, doma má dva dalekohledy, dojíždí na specializovaný kurz do planetária v Plzni, připravuje odborné přednášky na vybraná témata, prezentuje je rodině a spolužákům a zveřejňuje je na YouTube. Umí vystihnout potřeby posluchačů a připoutat jejich pozornost i ke složitým vědeckým tématům. Hodně čte, za měsíc klidně i 20 knih, rád píše vlastní texty, pro spolužáky na gymnáziu vytváří fyzikální „kuchařku“. Myslí ještě rychleji, než mluví.

2.    Matthew Stephen Hockaday, 14 let, hra na zobcovou flétnu, klarinet a klavír, Olomouc – Olomoucký kraj

Výjimečný hudební talent, držitel mnoha českých i zahraničních cen, hráč na několik hudebních nástrojů, z nichž ale žádný neupřednostňuje. Miluje publikum – přítomnost diváků dělá jeho výkony ještě excelentnějšími.

Matthew se narodil v bilingvní rodině, do 6 let žil ve Velké Británii, tam začal hrát na flétnu, hned po příjezdu do Čech k ní přidal klarinet, klavír a také zpěv. V současné době uvažuje o hře na další dva nástroje – tenorovou flétnu a housle. Díky vynikající angličtině nemá problém s aktivní účastí na zahraničních workshopech, po celém světě má spoustu přátel – mladých hudebníků, začal se soukromě učit německy, aby se mohl aktivně účastnit workshopů i v německy mluvících zemích. Je neuvěřitelně cílevědomý, perfekcionista, má smysl pro fair play, bytostně nesnáší nepravdu a nespravedlnost.

3.    Laura Mohylová, 11 let, klasický balet, moderní tanec, sólový zpěv, muzikálové herectví, hra na flétnu, klarinet, klavír, harfu, Olomouc – Olomoucký kraj

Multifunkční talentovaná baletka, mistryně světa v kategorii Klasický balet a vícemistryně světa v kategorii Song and Dance, muzikálová zpěvačka a tanečnice, hráčka na několik hudebních nástrojů, která si najde čas i na vlastní sociální projekty.   

Laura je od malička nesmírně samostatné, pozitivní, usměvavé a současně tvrdohlavé dítě s vlastním vyhraněným názorem a vysokými nároky na sebe sama, ve všem, co dělá, chce být nejlepší. Její cesta k životní lásce, baletu, je víc než úsměvná. Dostala se k němu na doporučení dětské lékařky kvůli plochým nohám ve 3 letech a rodiče byli předem upozorněni, že baletka z ní opravdu nikdy nebude. Daří se jí vše, na co sáhne. Kromě baletu sbírá ceny i jinde – zpívá ve sboru, věnuje se sólovému zpěvu, hraje na 4 hudební nástroje, tančí a zpívá v muzikálech. Divadlo, hudba a tanec jsou pro ni jako opojná droga, své publikum miluje.

4.    Alexandra Pokorná), 12 let, hra na cimbál a zpěv, Brno – Jihomoravský kraj

Úspěšná hráčka na originální hudební nástroj, výrazná osobnost, která miluje „obě tváře“ cimbálu, jak hraní s cimbálovou muzikou, tak i sólovou hru, a která navzdory tomu, že nerada cvičí, dosahuje výjimečných výsledků. 

V 5 letech Saša uspěla v konkurzu do Valášku, při zpěvu stála hned u cimbálu a pořád po něm pokukovala. Tak dlouho, až si toho všiml i pan učitel a nabídl Saše a rodičům, ať se na něm začne učit hrát. Od té doby je cimbál její láskou, 4 hodiny týdně zkouší v cimbálce, další 2 hodiny se pravidelně týdně věnuje zpěvu. Od mala je velmi společenská, živá, spíše „předváděcí“ typ – baví jí výsledek, ne příprava. Ale když si něco zamane, jde si za tím. Na soutěži se vybičuje a podá naprosto excelentní výkon. Ráda tančí a zpívá, je vítězkou mnoha regionálních, zemských a mezinárodních soutěží, v roce 2021 zvítězila na Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, rok předtím byla druhá. Najde si čas i na sport, ráda lyžuje, jezdí na wakeboardu a závodně hraje tenis.

5.    Tereza Valentová, 14 let, tenis, Praha

Naděje českého tenisu, která sbírá jedno ocenění za druhým, pracovitá a disciplinovaná hráčka, která tenis miluje a podřizuje mu veškerý svůj čas. Za tým by dala duši a dle slov trenéra „kdyby měla sníst antuku, tak ji pro vítězství zbaští.“

Maminka Terku na kurty vozila už jako miminko, ve dvou letech měla svou vlastní plastovou raketu a její nejčastější věta byla „Tati, pojď se mnou hrát.“  S „opravdovým“ tenisem začala Tereza ve čtyřech letech. Úspěšně se v dětství věnovala i basketbalu, „dělat“ obojí se ale nedalo stíhat, musela se tedy rozhodnout, zvítězil tenis. V současnosti hraje za tenisový klub Sparta Praha. Přihlášku do Zlatého oříšku podali rodiče na doporučení Českého tenisového svazu, který Terku považuje za jeden z největších juniorských talentů. Nejzásadnější pro její současné úspěchy je podle ní samotné to, že tenis ji prostě odjakživa neuvěřitelně baví a vítězství jí přináší pocit vnitřního uspokojení.

6.    Zdeněk Vlach, 11 let, rybářství, Ždírec nad Doubravou – Kraj Vysočina

Skromný kluk s neuvěřitelnou výdrží, dva roky po sobě vede rybářské žebříčky do 15 let, jeho dosavadní největší úlovek je čtrnáctikilogramový kapr, který měřil 92 cm. U rybníka vydrží sedět hodiny, když prší, klidně vstane o půlnoci a jde sbírat rousnice (velké žížaly).

Ryby jsou Zdeňkovou velkou vášní, čas strávený u vody je hlavní náplní jeho volného času, dle slov babičky by nejradši „byl na rybách furt“. V létě jezdí na tábor, kde je pro svou samostatnost, šikovnost a obratnost „hvězdou“ – umí uvařit jídlo pro všechny, učí děti, jak správně navázat návnadu a jaký uzel použít, ukáže jim, v čem dělají chybu a jak se jí vyvarovat.

7.    Monika Železníková, 13 let, běh, atletika, biatlon, Babice u Uherského Hradiště – Zlínský kraj

Výjimečný atletický talent, nadaná biatlonistka a běžkyně, na otázku, který sport ji baví víc, odpovídá, že všechny stejně a na nekonečno. S mladším bráškou soutěží v počtu získaných medailí, sama už jich má více jak 230.

Monika je neobyčejně pohybově nadaná, stíhá toho třikrát víc než ostatní, má svůj vlastní neutuchající " vnitřní motor, po vítězném závodu je schopna bez zadýchání a s přehledem odpovídat na otázky reportérů, zatímco okolo ní "padají" vyčerpáním do cíle další závodnice. Daří se jí vše, čeho se „dotkne“. Několikanásobná vítězka mistrovství České republiky v letním biatlonu a přespolním běhu, nejlepší žena v běhu na 5 km a nejlepší mladší žákyně ČR v běhu na 1 500 metrů lituje jen toho, že už kvůli tréninkům, hře na flétnu a výtvarnému oboru v ZUŠ „nedává“ aerobik, se kterým kdysi začínala.