Trh s nemovitostmi v Česku zažívá růst. Jen za minulý rok vzrostly ceny bydlení v některých lokalitách až o třetinu. Do budoucna lze navíc očekávat, že bude růst pokračovat, byť v možná mírně pomalejším tempu. Zároveň si tento trh zachoval stabilitu i v tváří tvář pandemii koronaviru, která mnohým jiným odvětvím způsobila obrovské problémy.

Lákají rezidenční projekty, horské apartmány i realitní fondy

Tento vývoj potvrzuje i vzrůstající počet investorů do nových projektů. Táhnou nové rezidenční byty ve městech i holiday resorty, které rostou především na českých horách. Ani v jednom případě navíc příliš nezáleží na velikosti, návratnost těchto projektů je totiž mimořádná. Nabídka ovšem nadále pokulhává a pokud hledáte kvalitní nemovitost pro svou investici, musíte mít i jistou porci štěstí. Bezpochyby se tak vyplatí sledovat nejnovější projekty, jejichž dokončení se chystá až v pozdějších letech. Jejich cena totiž pravděpodobně ještě poroste.

V poslední době ale lidé často hledají i jiné cesty a vkládají peníze do realitních fondů, které nabízejí konzervativnější formu investice se stabilním výnosem. “Fondy mají velkou výhodu v tom, že představují nižší míru rizika pro vaše podnikání. Šance, že by se celý fond sesypal je většinou malá. Je ale dobré si to pojistit a podívat se, jaké má fond dlouhodobé výsledky, jaké má zkušenosti, do čeho investuje a jaký podíl fondu představuje kapitál jeho zakladatelů,” říká Tomáš Vavřík, majitel developerské společnosti DOMOPLAN, který vlastní i stejnojmenný fond.

Leží zlatý důl mimo Prahu?

V každé lokalitě se realitní trh rozvíjí jinak. Nejrychleji rostou ceny nemovitostí v krajích mimo Prahu, v některých oblastech až v řádech desítek procent. Dobře se daří i projektům v dojezdové vzdálenosti od hlavního města. Právě v regionech se v poslední době začíná i pozvolna měnit klasický koncept bydlení. Lidé kladou důraz na zdravý životní styl, komunitní život, rodinu a peníze tak už často nejsou jediným kritériem. V oblibě jsou tak prémiové rezidenční projekty, které jsme dříve mohli vídat většinou jen na území hlavního města.

Zájem o tyto projekty je obrovský. V porovnání s jejich pražskými protějšky se pyšní především nižší cenou, která však bude do budoucna růst. “Po prémiových projektech je obrovská poptávka. Nižší cena je lákavá, potenciální výnosnost je ale obrovská. Lidé jsou schopni čím dál více ocenit kvalitní projekty, protože ví, že se jim to do budoucna vyplatí,” potvrzuje Tomáš Vavřík, zakladatel společnosti DOMOPLAN.

Text nevyjadřuje názor redakce