Zhodnocení fondu NEMO dosáhlo za první rok fungování 5,13 procent, což ho v kategorii retailových Název článkunemovitostních fondů řadí k jedněm z nejvýnosnějších v České republice. Fond cílí na investice do prémiových kancelářských prostor v České republice, a to zejména v Praze. Zakladatelem fondu je realitní skupina Českomoravská Nemovitostní (ČMN).
Fond NEMO cíleně investuje do kancelářských budov, které patří mezi nejstabilnější segment komerčních nemovitostí. Při výběru nemovitostí upřednostňuje fungující projekty s kvalitními nájemci a s co nejdelší smluvní dobou nájmu.
“Správné nastavení naší strategie se potvrdilo i během koronavirové pandemie. Cílíme na výnosnost kolem pěti procent, a i když k určitému ochlazení trhu dochází, naše dlouhodobé plány to nikterak nenarušuje,” říká Josef Eim, místopředseda představenstva ČMN.
Fond NEMO zdvojnásobil plochu svého portfolia
Nedávnou akvizicí kancelářské budovy v Modřanech, kde sídlí společnost Nestlé, fond zdvojnásobil plochu nemovitostí ve svém portfoliu. Po 12 měsících fungování fond NEMO spravuje aktiva ve výši 1,3 miliardy korun.
„Atraktivita fondu v posledních týdnech ještě stoupla. Díky jeho zaměření na kancelářské prostory nebyly výnosy fondu sníženy kvůli snížení tržeb nájemníků jako u maloobchodních prostor. Díky tomu je investory považován za stabilní a bezpečný přístav. Což potvrzuje i aktuální zvýšený počet nových klientů. Jasně tak vidíme, že Češi mají stále větší zájem investovat do nemovitostních fondů,“ vysvětluje Josef Eim.
Na rozdíl od ostatních fondů jsou ty nemovitostní v dobré kondici
Zatímco akciové trhy vykázaly výrazné propady, nemovitostní fondy žádné výrazné ztráty nepostihly, a naopak si ve většině případů připsaly ve stresových měsících zisk. Mají totiž zcela jinou povahu příjmů. Současná situace je tak ohrožuje podstatně méně než fondy akciové.
„Koronavirus nemovitostní trh rozkolísal a je jasné, že určité negativní dopady mít bude. Na druhou stranu je současná situace i příležitostí pro možné nové nákupy. Domácí trh proto bedlivě sledujeme,“ podotýká Josef Eim.
Hodnotit dopad pandemie na nemovitostní trh je v tuto chvíli předčasné. I když se očekává propad hospodářství, který může pro některé majitele nemovitostí znamenat výpadky nájmů, pokles cen budov a přeceňování majetku, podle odborníků by právě trh s kancelářskými budovami na tom mohl být dobře i nadále.
“Nynější situace na trhu je komplikovaná a následky budeme moct lépe zhodnotit v druhé polovině 2020. Ukazuje se, že změny, které nastávají a nastanou v blízké budoucnosti, hrají do karet především vlastníkům nájemního bydlení, kanceláří nebo skladů. Pravděpodobnost udržení hodnoty je vysoká, pokud jsou splněné veškeré fundamenty jako lokalita, kvalita budovy a kvalita nájemních vztahu,“ dodává Ján Zibura, vedoucí oddělení oceňování v poradenské společnosti JLL.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist