- Mezi nejtransparentnější trhy patří Velká Británie, USA a Austrálie, ČR si oproti loňskému roku pohoršila.
- Podle letošní studie zaznamenaly největší zlepšení v transparentnosti trhy v jižní a jihovýchodní Asii; Šanghaj a Hong Kong se poprvé dostaly do kategorie transparentní.
- Global Real Estate Transparency Index odhaluje zvýšené očekávání ze strany investorů, klientů i spotřebitelů.
- Pandemie COVID-19 akcelerovala digitalizaci a sběr dat, větší důraz je kladen na význam technologií při zvyšování transparentnosti v budoucnu
- Koronavirus by mohl stimulovat inovace ve využívání technologií.
Nejtransparentnějším realitním trhem je v letošním šetření Velká Británie, následovaná Spojenými státy americkými a Austrálií. Do kategorie „vysoce transparentní trhy“ patří také země, jako Francie, Kanada, Nový Zéland, Kanada, Irsko, Švédsko a Německo. Těchto 10 zemí neustále vylepšuje standardy transparentnosti prostřednictvím nových technologií, zaměřením na udržitelnost, regulací bránící praní špinavých peněz.
Česká republika si oproti loňskému roku pohoršila a spadla z 23. na 25. místo, ale stále náleží do skupiny 22 zemí s transparentním realitním trhem, kam se řadí například Švýcarsko, Finsko, Belgie, Polsko, Maďarsko, Slovensko nebo také Singapur, Hongkong, Jižní Korea, Tchaj-wan, Thajsko a Čína. Tyto státy se vyznačují kvalitním regulatorním prostředím, veřejnou správou a transakčními procesy. Prostor ke zlepšení se nachází především v získávání klíčových dat o trhu a měření výkonosti.
Střední Evropa a Česká republika v posledních letech těžily z výrazného zlepšení regulace a nastavení transparentního podnikatelského prostředí, což se projevilo především v rekordní výši investic do realit v předchozích letech. Vyšší transparentnost je zásadní pro vytvoření zdravého trhu s nemovitostmi, který bude fungovat pro všechny zúčastněné. Abychom si my jako Česká republika v žebříčku polepšili, měli bychom se více zamyslet nad dopadem investičních rozhodnutí na životní prostředí a komunity,“ vysvětluje Ján Zibura, vedoucí oddělení oceňování v JLL Česká republika.
Zvyšující se standardy udržitelnosti
Země, jako Velká Británie, USA, Austrálie a Francie, které se umístili nejvýše v kategorii „vysoce transparentní trhy“ nejvíce posunují standardy v ekologické udržitelnosti. Například Francie a Austrálie, stojící v čele těchto aktivit, jako první přijali nové iniciativy jako je šetrné nakládání s vodou nebo pravidla pro budování odolných budov. Státy, které dosáhly největšího zlepšení v žebříčku, se vydaly stejnou cestou. Například dobrý výsledek Abu Dhabi byl silně ovlivněn aktivitami místní vlády, která se zaměřovala na zlepšení ekologické udržitelnosti firem a realitního trhu. Kostarika se zlepšila v oblasti udržitelných standardů a Belgii pomohlo zavedení nových pravidel pro velké společnosti a implementace programu na ochranu klimatu.
„Závazky k posílení ekologické udržitelnosti jsou hnacím motorem transparentnosti globálních realitních trhů už od roku 2018,“ uvedl Jeremy Kelly, ředitel globálního výzkumu společnosti JLL. „Jak společnosti demonstrují neochvějný závazek k sociální zodpovědnosti firem, vidíme, že dobrovolně přijímají ekologická, sociální a správní opatření a také větší uznání potřeby vytvářet udržitelné stavební prostředí.“
Rostoucí využívání technologických platforem
Dalším klíčovým aspektem růstu transparentnosti je objem dat, která jsou nyní k dispozici z realitního trhu díky rostoucímu využívání technologických platforem, digitálních nástrojů a technik shromažďující velká data. Průzkum pro Global Real Estate Transparency Index byl realizován v úvodu pandemické krize COVID - 19. Přestože realitní sektor dlouhodobě implementuje nové technologie, pandemie koronaviru vedla k akceleraci sběru a šíření nových typů nestandardních a vysokofrekvenčních dat týkajících se především zdraví, mobility nebo využití prostoru, a to téměř v reálném čase. Koronavirus by mohl urychlit digitalizaci a stimulovat inovace ve využívání technologií za účelem získávání přesných a včasných dat.
Nejvyšší úroveň využívání technologií jsem zaznamenali ve „vysoce transparentních“ zemích jako je Francie, Nizozemí, Austrálie, Velká Británie, Kanada a Spojené státy, stejně tak na trzích pacifické Asie v Jižní Koreji, Singapuru a Hongkongu. Výrazně, ale méně transparentně, využívali nové technologie velké země, reprezentující rozvíjející se trhy jako Indie, Jižní Afrika, Brazílie a Čína.
Největší zlepšení zaznamenáno v Asii
Trhy v jižní a jihovýchodní Asii zaznamenaly, podle letošní studie, největší zlepšení v transparentnosti. Obrovský pokrok dosáhla v tomto regionu Indie, zejména v oblasti vylepšení pro podmínek pro institucionální realitní investory (REIT). Indie se také dostala do top 20 v udržitelné transparentnosti a aktivně pokračuje v prosazování udržitelné regulace a standardů.
Thajsko, Vietnam, Filipíny a Indonésie také zaznamenaly zlepšení transparentnosti, které postupně zvyšuje atraktivitu jejich realitního trhy pro investory. Zejména hlavní města Thajska a Vietnamu se posunuly do kategorie „transparentní“ a „semi-transparentní.“
Jeden z nejvýraznějších skoků v letošním žebříčku dosáhla Čína, kde se města Šanghaj a Peking posunuly poprvé do kategorie “transparentní“. Tyto klíčové čínské aglomerace zaznamenaly největší posun v globální transparentnosti za posledních dvanáct let, což dokazuje město Šanghaj, které se pravidelně objevuje mezi 5 nejlepšími světovými místy pro přeshraniční investice. Transparentnost zde podporuje především významné využití realitních technologií, rozšiřující se certifikace ekologické udržitelnosti a lepší koordinace územního plánování.
S rostoucím tlakem investorů, podnikatelů a zákazníků, bude nutné transparentnost realitních trhů více a rychleji zlepšovat, aby mohly konkurovat dalším investičním možnostem a naplnily tak zvýšená očekávání spojená s rolí tohoto odvětví v oblasti zajištění udržitelného, odolného a zdravého stavebního prostředí.
„Inovace a využití nových technologií se velmi rychle rozšiřují, doplněné rozvíjejícím se regulatorním prostředním, částečně způsobené pandemií koronaviru, proto bude pro realitní sektor klíčové ještě více spolupracovat s vládami a občanskou společností, abychom dosáhli větší transparentnosti,“ doplňuje Jeremy Kelly.
Global Real Estate Transparency Index, který každoročně zveřejňuje společnost JLL-Jones Lang LaSalle, srovnává 110 různých faktorů na 99 realitních trzích celého světa a poskytuje investorům, nájemcům, ale i odborníkům informace potřebné pro jejich aktivity v globálním prostředí.
Vysoce transparentní trhy:
- Velká Británie
- Spojené státy americké
- Austrálie
- Francie
- Kanada
- Nový Zéland
- Nizozemí
- Irsko
- Švédsko
- Německo
Transparentní trhy:
- Švýcarsko
- Finsko
- Belgie
- Singapur
- Hongkong
- Japonsko
- Itálie
- Dánsko
- Španělsko
- Polsko
- Rakousko
- Norsko
- Tchaj-wan
- Jižní Afrika
- Česká republika
- Portugalsko
- Maďarsko
- Slovensko
- Malajsie
- Jiří Korea
- Luxembursko
- Čína
- Thajsko
O JLL
JLL (NYSE: JLL) je vedoucí realitní poradenská společnost, která se zaměřuje na realitní služby a investiční poradenství. Naší vizí je proměnit svět nemovitostí, vytvářet příležitosti a úžasné prostory, kde mohou lidé dosahovat svých ambicí. Díky tomu vytváříme lepší zítřky pro naše klienty, naše lidi a naše komunity. JLL je členem Fortune 500 s ročním obratem 16,3 miliardy dolarů, kancelářemi ve více než 80 zemích světa a s více než 93 tisíci zaměstnanci k 30. září 2019. Institutem Ethishere jsme byli jmenováni jednou z nejetičtějších společností na světě 12 po sobě jdoucích let. JLL je jednou z prvních mezinárodních realitních společností v České republice. Našim klientům pomáháme již od roku 1992. JLL je ochranná známka společnosti Jones Lang LaSalle Incorporated. Více se dozvíte na jll.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist