Historický palác byl obnoven berlínskou architektonickou firmou ZRS Architekten Ingenieure. Vztah mezi novou a starou budovou je součástí vytváření mostu mezi minulostí a současností, které prosazuje šejcha Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani. Muzeum je tvořeno sérií vzájemně propojených disků, čímž vytváří zastíněné prostory, jejichž účelem je ochrana návštěvníků muzea před pouštním teplem.

Vchod do objektu zdobí 114 fontánových plastik v 900 metrů dlouhé laguně. Velmi netypicky je provedena členitá střecha muzea, která připomíná obří dílky puzzle, ta se skládá ze 76 000 panelů v 3 600 různých tvarech a velikostech.

Národní muzeum Státu Katar -  designed by Ateliers Jean Nouvel Iwan Baan

Slavnostního zahájení se zúčastnil vládce Kataru Jeho výsost šejch Tamim bin Hamad Al Thani, Stát Kuvajt reprezentoval ministr obrany šejch Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Za Francii se účastnil události ministerský předseda Édouard Philippe.

Mezi pozvanými VIP hosty byl za Českou republiku Vladimír Cnota, prezident CCPF Czech-Qatar Chamber of Commerce, se svou manželkou Natálií Cnota.

V rozhovoru řekl:

„Slavnostní zahájení bylo jedním slovem FAMÓZNÍ. Jsem poctěn, že jsem tu mohl být!

Byla to velmi prestižní akce, na kterou do Kataru zavítal téměř celý svět. Účastnily se jí ikony světové kultury, umění, architektury, sportu i byznysu, stejně jako další celebrity a přátelé Státu Katar.

Měli jsme tu čest se zde pozdravit například s hvězdou světového umění Richard Serra, architektem muzea Jean Nouvel a dalšími umělci jako Jeff Koons, Olafur Eliasson či Takashi Murakami. Byla tam řada slavných modelek a celebrit jako Nicky Hilton Rothschild, Victoria Beckham, Naomi Campbell, Carla Bruni se svým manželem Nicolas Sarkozy, bývalým prezidentem Francie, modní návrhářka Diane von Furstenberg, herec Johnny Depp nebo známý trenér José Mourinho.

 

Toto slavnostní zahájení a otevření muzea bylo brilantním způsobem doprovázeno týdnem nabitým akcemi, workshopy a dalšími kulturními eventy za účasti těchto ikon. Měli jsme tu velkou čest se pozdravit i s Jeho výsostí šejchem Tamim bin Hamad Al Thani a pro mě osobně vizionářkou a lídryní světového umění, šejchou Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani, se kterou, doufám, budu mít čest se opět v průběhu tohoto týdne vidět a promluvit s ní o umění.

Katařané jsou jinak nesmírně vstřícní, klidní a rozvážní lidé s otevřenou náručí všem národům světa, což by mohlo být inspirací i pro ostatní.„ řekl Vladimír Cnota.

“Architektura dá hlas dědictví, zatímco slaví budoucnost,” tweetnul proslulý francouzský architekt Jean Nouvel.

"Je to muzeum, které vypráví příběh obyvatel Kataru," uvedla šejcha Amna bint Abdulaziz bin Jassim Al Thani, ředitelka Národního muzea.

První dáma CCPF Natálie Cnota s šejchou Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Than

 Navštivte CCPF oficiální stránky na www.ccpf.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist