URBIS Smart City Fair 2019 naváže na loňský premiérový ročník, který odstartoval intenzivní veřejnou diskuzi na téma zavádění chytrých řešení do našich měst a obcí. Opět vytvoří platformu pro sdílení nápadů, prezentaci řešení a dobré praxe nejen v rámci střední Evropy. Dějištěm veletrhu budou pavilony G1, G2 a přilehlé volné plochy.

Stejně jako loni bude těžištěm dvoudenní odborný doprovodný program se špičkovým obsazením. Nové je jeho zaměření na evropské projekty Science meets Parliaments/Science meets Regions a RUGGEDISED, které budou pilířem prvního konferenčního dne. Jednání druhého dne zahájí Smart City Summit V4+ a program se soustředí na problematiku střední Evropy a zavádění chytrých řešení do měst a obcí různé velikosti. Významnou novinkou je pracovně-prezentační CityOne Arena, kde se představí nové technologické koncepty. Rozšířený prezentační prostor dostanou také start-up projekty. Cílem všech novinek a celého veletrhu je usnadnit a urychlit zavádění konceptu Smart city do českých měst a obcí tak, aby se v nich občanům žilo lépe.

„Rozvoj chytrých měst a chytrých obcí neznamená jen nákup drahých zařízení prošpikovaných technologiemi. Chytré řešení spočívá v tom, že zjednoduší občanům život, by se jim žilo pohodlněji, příjemněji, zdravěji. URBIS je platformou pro výměnu zkušeností a demonstraci dobré, ale i špatné praxe z měst, kde dané řešení už zrealizovali. Zajímavé podněty tady najdou všichni, protože i malé obce řeší problémy třeba s odpadovým hospodářstvím, veřejným osvětlením nebo s informacemi a prodejem jízdenek v dopravě. Veletrh ukáže chytrá řešení, která usnadní občanům život, ať žijí kdekoliv,“ říká ředitel projektu Martin Videczký.

Veletrh URBIS Smart City Fair oslovuje především odborníky z veřejné správy – krajů, měst, obcí i mikroregionů. Inspiraci zde určitě najdou také zástupci univerzit, inovačních firem a v neposlední řadě aktivní občané, kteří se chtějí podílet na rozvoji svých obcí a měst. Na webu www.smartcityfair.cz byla spuštěna prodej vstupenek, které si do 30. dubna můžete koupit za nejvýhodnější cenu.

Lídři v oboru Smart city se sejdou v Brně
Konferenční program bude opět velmi nabitý. První den představí své vize i hotové projekty zahraniční města, u kterých se můžeme v rozvoji koncepce Smart city inspirovat, zatímco druhý den bude prezentovat zkušenosti a plány středoevropských měst. Vedle hlavního sálu budou jednání probíhat v pěti dalších zaměřených na klíčová témata ročníku: digitální město, vodu, energetickou politiku, chytré čtvrti a udržitelnou dopravu. Mezi hlavními řečníky jsou ohlášeni zástupci Evropské komise, evropských projektů, zahraničních univerzit, ministerstev i významných organizací řídících zavádění inovativních technologií.

O výstavbě chytrých čtvrtí se bude jednat pod patronátem evropského projektu RUGGEDISED, ve kterém Brno spolupracuje s dalšími pěti městy: holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou. Projekt RUGGEDISED je součástí programu Horizon 2020 a podporuje testování a zavádění chytrých řešení v prostředí tří velkých „vzorových“ měst Rotterdam, Glasgow a Umea, zatímco další tři města přebírají zkušenosti a posouvají koncept do dalších částí Evropy. Brno v rámci spolupráce připravuje výstavbu nové chytré čtvrti Špitálka v nevyužívané západní části areálu brněnských tepláren. URBIS bude místem intenzivní výměny zkušeností mezi zástupci zapojených měst. Na úvodní setkání, kde vystoupí primátorka města Brna Markéta Vaňková a Jens Bartholmes z DG ENERGY, naváže replikační workshop s trojfázovým jednáním v úzkých pracovních skupinách. Celkem se v této sekci očekává účast až 80 až 100 odborníků z měst akreditovaných v některém z jedenácti velkých projektů programu Horizon 2020.

Druhým pilířem prvního konferenčního dne je evropský projekt Science meets Parliaments/Science meets Regions (SMP/SMR), který zaštítí jednání na téma energetická politika. Workshop má urychlit výměnu informaci mezi vědou a politikou a přispět k usnadnění přechodu na čisté energie, k posilování energetické soběstačnosti území a k decentralizaci energetiky. Do jednání se zapojí komerční i akademický sektor a zvání jsou také občané. K tématům patří mj. potenciální infrastruktura vhodná pro čistou energetiku, proveditelnost investic do decentralizovaných obnovitelných zdrojů energie nebo technologická připravenost procesu. Workshop o eco-inovacích v energetických systémech očekává až 200 účastníků a jedním z jeho cílů je vytvoření místní znalostní platformy pro čistou energii.

Tématu udržitelná doprava se bude 5. června věnovat konference Budoucnost veřejné dopravy nejen ve městech – moderní technologie ve veřejné dopravě. Spolupořadatelem je KORDIS JMK jako organizátor dopravy v Jihomoravském kraji a konference proběhne v rámci evropského projektu Peripheral Access, který podporuje rozvoj dopravy v odloučených regionech. Jednat se bude třeba o integraci různých druhů dopravy, zavádění elektronických jízdních dokladů nebo chytrých řešeních pro zajištění dopravní dostupnosti. Své zkušenosti přednesou odborníci z Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Slovenska a České republiky. Posluchači se například dozvědí, jak v Turíně sloučili všechny mobilní služby do jedné aplikace, jaká nová dopravní řešení chystají v Benátkách nebo jak se v Maďarsku daří sjednocovat informační a prodejní systémy.

Brána konceptu Smart city pro střední a východní Evropu
Druhý den bude věnován výměně zkušeností v rámci střední Evropy. Na hlavním pódiu se uskuteční Smart City Summit V4+ s vysoce kompetentní účastí nejen ze zemí Visegrádské čtyřky. Zastoupena budou jak ministerstva, do jejichž gesce patří regionální rozvoj, tak chytrá města různých velikostí a jejich konkrétní řešení. Sdílení zkušeností a dobré praxe proběhne na třech různých úrovních – ministerské, velkých měst a menších měst. Potvrzena je například účast Prahy, Bratislavy, Vídně, Varšavy, Budapešti, Brna a Ostravy.

V dalších pěti sálech bude druhý den pokračovat jednání podle klíčových témat ročníku, kterými jsou digitální město, voda, energetická politika, chytré čtvrti a udržitelná doprava. Odbornými partnery jsou například Asociace pro vodu ČR, Hospodářská komora ČR a KORDIS JMK. Druhý den konference o budoucnosti veřejné dopravy přinese inspirace z chorvatského Záhřebu, slovenské Žiliny nebo italské Vicenzy. Podnětné vystoupení chystá také rakouský Graz, kde se zaměřili na potřeby dojíždějících a podařilo se zkombinovat nabídky mobility měst a venkova do jedné servisní karty.

Novinkou letošního ročníku je CityOne Arena koncipovaná jako prezentačně-pracovní prostor pro ukázku nových technologických konceptů chytrého města. Demonstrační zóny představí například chytrou zastávku nebo digitální knihovnu a umožní vystavovatelům a partnerům uplatnit svůj produkt ve společném předváděcím prostoru. CityOne Arena se stane místem diskuzních stolů, workshopů a její součástí bude i VIP lounge pro obchodní jednání.

Větší prostor dostanou také start-upy, kterým se v Brně jako městě s velkým inovačním potenciálem velice daří. Řada start-up projektů přináší nápady, jak zlepšit život ve městě, a na veletrhu URBIS Smart City Fair se o ně mohou podělit s informovaným publikem. Letos se pro vystavující start-upy nově otevře venkovní stan s pódiem, kde mohou v krátkých prezentacích zaujmout posluchače a získat je pro svůj nápad. Připomeňme si, že na loňském prvním ročníku dostala cenu pro start-upy firma GoodVision za produkt Video Insights - cloudovou SaaS službu, která pomocí nejmodernějších metod detekuje, rozpoznává a extrahuje objekty a události z kamerových záznamů.

Brno inspiruje
Jedním z cílů veletrhu URBIS Smart City Fair je představit hostitelské město Brno jako lídra v inovacích. Že má Brno ostatním co nabídnout, ukázal loňský zisk prestižní ceny v soutěži ITAPA V4 Award, která posuzuje nejlepší projekt Smart city a inovativních služeb pro občany a firmy v zemích Visegrádské čtyřky. Městský portál pro občany BrnoID zvítězil i díky tomu, že elektronickou identitu využívá už přes 80 tisíc Brňanů. Brno má zároveň jeden z nejmodernějších datových portálů v České republice data.brno.cz s vysokou návštěvností. Jak vážně se v Brně přistupuje k udržitelné budoucnosti, dokládá strategický rozvojový dokument Vize 2050, který definuje stav, v jakém by město mělo být předáno dalším generacím. Také plánovaná výstavba chytré čtvrti Špitálka předurčuje Brno stát se tuzemskou „laboratoří“ rozvoje inteligentních a udržitelných městských oblastí. V neposlední řadě je Brno vlastníkem moderního veletržního areálu. To vše dělá z jihomoravské metropole ideálního hostitele veletrhu a konference chytrých měst. URBIS Smart City Fair se inspiroval veletrhy ve španělské Barceloně a norském Stavangeru a má ambici stát se platformou pro rozvoj koncepce Smart city ve střední a východní Evropě.

Konkrétní produkty a řešení budou k vidění jak v prostoru CityOne Arena, tak na stáncích dodavatelských firem. Nabídka zohledňuje možnosti obcí a měst a zaměří se na dosažitelná řešení. K vystavovatelům patří třeba společnost mmcité1, která představí chytrý městský mobiliář. Mladá softwarová firma Incinity seznámí s vlastní integrační platformou pro chytrá města Invipo. Společnost World from Space poradí, jak vytěžit informace ze satelitu a využít je při správě města a péči o zeleň. Dalším vystavovatelem je e-Point communications – firma specializující se na bezobslužné e-systémy, která na veletrh přiveze samoobslužné e-kiosky pro interaktivní komunikaci, rezervace a platby služeb. Prezentovat se budou také společnosti VERB Group, RCE systems, OMEXOM GA Energo, CitySys, ENVItech Bohemia, Politinn, IQ Smart Solution, GABEN, HESTEGO, CleverMaps, ČD – Telematika a další.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist